1Sam 20
Csongor Kovacs
Sermon • Submitted
0 ratings
· 1 viewNotes
Transcript
Sermon Tone Analysis
A
D
F
J
S
Emotion
A
C
T
Language
O
C
E
A
E
Social
32:1- 2. 711 627 Lekc Ésa 53, 1-10. 2022.03.06. Txt. 1Sam 20, 10-17. 351 361 362 363 292
Kedves Testvérek!
Az elmúlt hét alkalmain az evangelizáció igéi Isten Uralmáról és győzelméről szóltak. Vajon győzhet-e valaki úgy, hogy veszít? Most abban a háborús helyzetben is, amiben van a mai világunk, most is feltehetjük ezt a kérdést: lehet-e úgy győzni, hogy veszítek? Sámuel könyvében most olvassuk egymás után azokat a fejezeteket, amelyek Dávid győzelmeiről szóltak. Látjuk azt, hogy milyen veszélyes úgy győzni valakinek a csatában, hogy közben nem ő a király. Veszélyes hírnevet szereznie magának, miközben nem ő az uralkodó. Nem kellett sok időnek eltelnie, és a megbecsült vitéz, a győztes katonai vezető, a csatákban győzedelmes harcos ellenséggé lett. Saul először a dárdáját dobja Dávid felé, azután pedig az embereit küldi, hogy végezzenek vele. A győztes vitéz most üldözötté válik, a győztes harcos menekült lesz, és a népszerű katonai hős egyik pillanatról a másikra már úgy menekül, mint akinek a fejére vérdíjat tűztek ki.
Mondhatnánk, hogy igen, ilyen az emberi természet. Saul király életében látjuk az indulatot, a mérget, haragot, féltékenységet, bosszúvágyat. Saul az uralkodó király, a teljhatalmú úr, de egyben Saul maga az áldozat. A király a bűn következményének az áldozata. Ezért Saul életében még hatalma teljében is már ott látjuk az ítéletet. Az Isten ítéletét. Pál apostol a galatáknak azt hirdeti (5. rész), hogy az emberi természetet követve az életünk az ítélet felé tart, és csak a Lélek vezetése által kerülhet ki az életünk a bűn törvényének az uralma alól: “A test cselekedetei azonban nyilvánvalók, mégpedig ezek: házasságtörés, paráznaság, tisztátalanság, bujálkodás, bálványimádás, varázslás, ellenségeskedés, viszálykodás, féltékenység, harag, önzés, széthúzás, pártoskodás, irigység, gyilkosság, részegeskedés, tobzódás és ezekhez hasonlók. Ezekről előre megmondom nektek, amint már korábban is mondtam, akik ilyeneket cselekszenek, nem öröklik Isten országát. A Lélek gyümölcse pedig: szeretet, öröm, békesség, türelem, szívesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás”.
Saul élete a bűn törvényének az uralma alatt van. Saul nem szabad ember. Olyan tragikus látni ahogyan Saul felett egy másnemű lélek uralkodik. Saul nem ura a saját életének. Saul a bűn törvényének uralma alatt él. Miközben olvassuk Saul életének a történetét, és a bűn általi megszálottságot, közben magunk elé véve a másik Saulnak, Pál apostolnak a Római levelét, és elolvassuk a 8. részt, látjuk azt is, hogy Isten egy másfajta örökséget készített el azok számára, akik a Lélek szerint járnak. Pál a bűn törvénye alóli szabadulást, a kárhozatból való megmenekülést Krisztusban látja, akinek halála és feltámadása által miénk lett az örök élet.
Saul király a bűn törvényének alávetve él. Látjuk, hogy maga nem szabad ember, hanem egy másfajta lélek által meggyötört és megszállott ember. Saul a Krisztus nélküli embernek a jellegzetességeivel él. Ilyenek vagyunk Krisztus nélkül, ilyenné válik az életünk a megváltás nélkül, a bűn törvényének a szolgálatában, rabszolgaságában. Ez a közös örökségünk a bűneset óta.
Van-e szabadulás ez alól? Előttünk van Jonatánnak, Saul fiának az alakja. Emberi szemmel, emberi ésszel olyan kiszámíthatónak tűnik az élete. Királynak a fia, akkor előbb utóbb ő maga is hatalomra fog kerülni, belőle is király lesz. Vajon miért keresi Dávidnak a barátságát, vajon miért van Dávid közelében, és miért akar szövetségre lépni Dáviddal, az üldözöttel?
Jonatán, Saul király fia egy másik úton kezd el járni. Milyen furcsa látni, hogy nem az apjának, Saulnak az útját, életét választja. Nem az emberi hatalmat akarja megszerezni, nem sauli örökségre vágyik, nem a trónt és a hatalmat választja, hanem éppen ellenkezőleg. Az üldözöttet, a halálra ítéltet, a betlehemi Dávidot. Dáviddal köt szövetséget Jonatán. A napokban került elénk az a történet, amikor Saul király halálra kereste Dávidot, és közben a próféta tanítványok seregébe kerülve a lélek uralma nem hagyta, hogy elpusztítsa Dávidot. De igazán mégis Jonatán kerül a Szentlélek uralma alá. Mintha sokkal tovább látna, mintha látná Istennek a beteljesedett igéreteit Dávidban, mintha Dávid magvát is látná, azt, aki Betlehemben fog megszületni, és aki szabadítást, váltságot, üdvösséget hoz a népének. Jonatán szövetségre lép azzal, aki üldözött, aki halálra ítélt, aki a király kegyétől megfosztott, akinek nincs hová fejét lehajtania. Ez a szövetség Jonatán számára az életet jelenti. Ez a szövetség örökre szól közte és Dávid közt, az ő utódai és Dávid utódai közt. Mindaz, amit Jonatán a Lélek által megérthet és megláthat, majd négy évszázaddal később hirdeti meg Ézsaiás próféta. Nem volt számunkra alakja kívánatos. Emberektől megvetett, fájdalmak férfia, betegség ismerője. Vétkeink miatt kapott sebet, bűneink miatt törték össze.
Jonatán azzal köt szövetséget, aki nemcsak pillanatnyi uralmat és győzelmet tud szerezni. Jonatán azzal köt szövetséget, aki nemcsak a filiszteusokat tudja legyőzni, de aki győzelmet tud aratni az emberi bűn felett is.
Olyan nagy ajándéka Istennek, amikor a Szentlélek világosságot gyújt a szívünkben és életünkben, és amikor meglátjuk azt, hogy van kiút az emberi bűn rabságából. Amikor felimserjük a fájdalmak férfiában, a betegség ismerőjében, az értünk sebeket kapott, és értünk életét is letevő Jézus Krisztusban az Urat, a Megváltót, Isten egyszülött Fiát. Ma ő hív bennünket, hogy erősítsük meg a vele kötött szövetségünket, és vele és egymással is megbékélve az élet útján tudjunk járni. Ámen.