Jn 8, 1-11. Jn 9, 1-15. 35-38.

Csongor Kovacs
Sermon  •  Submitted
0 ratings
· 3 views
Notes
Transcript
Sermon Tone Analysis
A
D
F
J
S
Emotion
A
C
T
Language
O
C
E
A
E
Social
View more →
Jn 8, 1-11. Jn 9, 1-15. 35-38.
Jézus önmagáról mondja: Én vagyok a világ világossága, aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé lesz az élet világossága.
Amikor a reformációt ünnepeljük, akkor a Jézus Krisztus által hozott világosságot ünnepeljük az életünkben. Ezzel kezdődik minden. Ezzel kezdődik az élet. A megjelenő Úrral. A világ teremtése is Isten felhangzó, a sötétségben megszólaló hangjával kezdődött: legyen világosság.
Isten fényében látja meg az ember a maga életének a foltjait. A sötétben élő ember nem látja, hogy a ruháján foltok vannak. A sötétben nem tűnik fel, hogy valami nem tiszta. Ahol Isten Szentlelke világosságot hoz, ott kezdjük látni azt, hogy beszennyeződött az életünk. Isten Szentlelkének a tüze tudja elhozni a bűnnek a felismerését az életünkbe. Mert világosság költözik be Isten megjelenésével.
Nagyon szeretem János evangéliumának a 8. és 9. fejezetét. Olyan jó dolog egymás mellé tenni ezt a két történetet: a házasság törő nővel való találkozás történetét és a vakon született meggyógyítása történetét.
A két történetnek vannak hasonló és vannak egészen eltérő elemei.
Az első pillanattól tudjuk azt, hogy a házasság törő nő története a bűn kérdésével foglalkozik. Van a történetnek egy általunk nem látott része is: hova lett az a férfi, akivel a bűnt elkövette? A bajban egyedül maradó ember, a bűnében magára hagyott ember képe bontakozik ki a történetben. Mert amikor a Sátán minket rávesz, amikor megvezet, utána a következményekkel mégiscsak nekünk kell szembenéznünk. A bűnünkben, a bajunkban, a szégyenünkben magunkra maradunk.
Látjuk az emberi megoldást is ebben a történetben. El kell tüntetni a bűnnek a nyomát, meg kell kövezni a rajta kapott asszonyt. Közben pedig az ember úgy tesz, mint amikor a szélvihar közepette elkezd söprögetni a teraszon. Az okot nem tudjuk megszüntetni, de látszatra mégiscsak teszünk valamit.
Jézus megjelenése az életet jelenti. A bűn következményéből való szabadulást. Életet a halál helyett.
A vakon született ember meggyógyítása története egy olyan történet, melyben szintén a legfontosabb, hogy megjelenik az Isten dicsősége. Megáll Krisztus nemcsak a halálra ítélt asszony mellett, de megáll a sokak által bűnösnek tartott világtalan ember mellett is. Miközben mindenki egy logikai örvénybe került bele, és csak arra tudnak gondolni: ki vétkezett, ez az ember vagy ennek a szülei… Jézus életet hoz.
Minket, embereket sokszor megbénítanak a tények. Házasságtörést követett el. Vakon született. Ne a tényeket nézd, hanem azt, amit Jézus hoz az életedbe.
Az Isten által hozott megújulás, a reformáció, a bűnbocsánat, az új élet nem az ember vagy az egyház állapotának a tükre, hanem Isten lehetőségeit mutatja meg nekünk.
A házasságtörő nő számára életet jelent a halál helyett A bűn szégyene után találkozott azzal a Jézussal, aki egy új utat nyitott meg számára. Menj el, és többé ne vétkezz.
A reformációban ezzel az életünket újjá tevő Úrral találkoztak. A bűn mélységében látták meg, hogy van egy kegyelmes Isten. Az egyház elesett állapotában tette világossá magát Isten igéjén keresztül: van új élet, van megújult istentisztelet, van megújult egyház, ahol a Szentlélek munkálkodik, ahol az igét tisztán hirdetik, ahol a sákramentumokat kiszolgáltatják, ahol az egyházfegyelemmel élnek. Ahol Krisztusnak engedelmeskednek van új élet.
Olyan érdekes ránézni az Egyesült Államokban mi történt az elmúlt 3 évtizedben az egyházakkal. Van, ahol úgy gondolták, hogy engedni kell. Engedni kell a tanítások terén. Sokat változott a világ, változtak az emberek, mások ma már az emberek elvárásai, hát engedni kell az emberi elvárásoknak, engedni kell az emberi korszellemnek, engedni kell a megváltozott világban, megváltozott erkölcsök között. És engedtek. És hiába változott minden szivárványossá, hatalmas tömegek tűntek el az egyház életéből.
Másik oldalon pedig voltak, ahol ragaszkodtak a Szentírás tanításához. Ragaszkodtak az ige tiszta hirdetéséhez, ragaszkodtak az evangéliumhoz. Ahol ezt tették, sok helyen stagnáltak, de legalábbis nem veszítettek tömegeket, sok helyen pedig gyarapodtak. Az egyházfegyelem, a tanításokban való hűség nem csökkentette, inkább növelte a létszámot is.
Isten tükröt tart ma is számunkra. Megláthatod benne a bűnödet. Megláthatod benne a gyarlóságodat, elesettségedet. De Isten azt szeretné, hogy felismerd azt is, hogy te az Ő képmását hordozod. Ez pedig a neki való engedelmességre hív, a vele való közösségre, az életed megszentelésére. Halál helyett életet nyertél.
Az életünkbe belépő Jézus nemcsak az állapotunkat változtatja meg, de az életünk irányát is. Másként indulunk el, és másfele megyünk tovább.
Related Media
See more
Related Sermons
See more