Krst 2023
Sermon • Submitted • Presented
0 ratings
· 5 viewsKrst 2023 11.6.
Notes
Transcript
1. Úvod
1. Úvod
Bratia a sestry, priatelia, žehnám nám všetkým radosť od Pána Ježiša Krista. Úprimne sa teším, že nám Pán Ježiš požehnal dnes prísť na toto miesto, kedy budeme svedkami niečoho úžasného. Vítame tiež medzi nami hostí, ktorí sú medzi nami prvýkrát alebo prišli po dlhšej dobe.
Žehnáme pokoj a radosť všetkým, ktorí nás dnes sledujú online alebo si nás pozrú zo záznamu.
Priatelia toto je skutočne radostná slávnosť. Celé nebo sa raduje, keď jeden hriešnik ľutuje svoje hriechy a verí v Ježiša Krista, ako Pána a Spasiteľa. Pridajme sa k tejto nebeskej oslave. Toto je slávnosť krstu, kedy si chceme aj žehnať navzájom. Žehnajme si navzájom, svojim susedom napravo, naľavo, pred vami a za vami, "prajem ti radosť".
Hovoríme o radosti zo spásy, keď hriešnik robí pokánie. Mám úprimnú radosť z našich krstencov, ktorí dnes budú vyznávať vieru v Ježiša Krista a tiež to, že ich Boh volal ku pokániu a volali k Nemu, aby ich zachránil. To je dôvod na oslavu nášho Pána Ježiša Krista.
Na úvod sa pomodlíme. - Oslavná modlitba.
Spievajme na oslavu nášho Pána pieseň.
2. Pieseň - Hanyusovci
2. Pieseň - Hanyusovci
3. Evanjelium
3. Evanjelium
Bratia a sestry, priatelia, dnes sme sa zišli, aby sme boli svedkami biblického krstu veriacich ľudí, ktorý vyznávajú svoju vieru v Ježiša Krista podľa príkazu Ježiša Krista. Prečo to chcú spraviť a o čom to celé je? To si dnes vysvetlíme a potom budeme počuť osobné svedectvá ľudí, ktorí ju ešte z tohto miesta verejne nevyznávali.
Pozrieme sa na text z Božieho slova, ktorý nie je úplne typický pre takéto udalosti, ale je skutočne silný a zistíme, že skutočne vysvetľuje aj to, čo sa dnes bude diať. Musím sa priznať, že vždy, keď si ho prečítam, mám zimomriavky.
Príslovia 30, 2-5
2 Och, som hlúpy viac než ktokoľvek iný a nemám ľudský rozum,
3 nenaučil som sa múdrosti a nemám ani poznanie o Najsvätejšom.
4 Kto vystúpil do neba a odtiaľ zostúpil? Kto do svojej hrsti vietor nazbieral? Kto zabalil vodu do plášťa? Ktože vytýčil všetky končiny zeme? Ako sa volá a ako sa volá jeho syn? Isto to vieš!
5 Každá Božia reč je preverená, je štítom tým, čo sa k nemu utiekajú.
Vždy skoro plačem pri tomto texte, pretože je veľmi silný. Keď som ho prečítal mojej manželke pred niekoľkými dňami, tiež ju to zasiahlo. Prosím prijmime pravdu Božieho slova.
2 Och, som hlúpy viac než ktokoľvek iný a nemám ľudský rozum,
3 nenaučil som sa múdrosti a nemám ani poznanie o Najsvätejšom.
Autor, menom Agúr vo v. 2 vyhlasuje svoju nevedomosť. Snažil sa dospieť k pochopeniu pravdy a musí priznať, že dosiahol svoj limit. Nemá odpovede na niektoré otázky. Pýta sa a hľadá. Jeho priznanie nedostatku múdrosti (v. 3) treba chápať ako uznanie hraníc ľudského chápania a zároveň pokorné vyznanie, že jedine Boh je skutočne múdry. Agúr hovorí, že Boh je múdry a oproti Nemu sa cíti byť hlúpy. Dokonca vyznáva, že jeho poznanie o Bohu je malé, dalo by sa povedať ničotné. Toto je realita človeka, niekedy si myslíme, akí sme múdri, ako poznáme svet a vesmír, no pritom platí, že vieme tak málo. Človek vie tak málo o vesmíre, o svete, dokonca o sebe samom a tiež vie málo o Bohu. Ďalej zistíme, že toto je pravdou, keby nám Boh sám nedal poznanie v Jeho slove.
4 Kto vystúpil do neba a odtiaľ zostúpil?
Potom kladie otázky čitateľovi, aby si uvedomil, že vieme málo. V sérii rečníckych otázok (v. 4) najprv vyzýva čitateľa, aby pripustil, že nikto nedosiahol priame pochopenie sveta a pravdy za svetom.
"Vystúpiť do neba a vrátiť sa späť" znamená dosiahnuť a priniesť priame poznanie večnej pravdy. Pýta sa nás, kto z nás skutočne pozná pravdu o svete a o Bohu? Kto bol tam hore, aby to zistil a potom nám prišiel povedať? No nikto z ľudí. Agúr hovorí, ako by som mohol tvrdiť, že mám poznanie, keď som nevystúpil do neba a potom nezostúpil, aby som o tom hovoril druhým?
4 Kto do svojej hrsti vietor nazbieral? Kto zabalil vodu do plášťa? Ktože vytýčil všetky končiny zeme?
Troma otázkami dáva smer, ktorým by sme sa mali uberať pri rozmýšľaní. Skutočnú múdrosť a poznanie sveta a nášho bytia a spásy má ten, kto do svojej hrsti nazbieral vietor a kto zabalil vodu do plášťa. Ten, kto vytýčil všetky končiny zeme.
Dozvedeli sme sa, že Agúr uznáva, že nie je múdry - pretože múdrosť sa začína poznaním vlastnej nevedomosti - a že múdrosť sa nachádza v nebi u Boha. Nikto k nemu nevystúpil, aby získal múdrosť.
Tieto otázky, odkazujú na stvoriteľskú moc Boha a ľudský nedostatok tejto moci. On má všetko poznanie a múdrosť. On stvoril tento svet a udržiava ho. On nazbieral vietor do svojej hrsti a zabalil vodu do plášťa. On vytýčil všetky končiny zeme. Keď nás už nasmeroval na pôvodcu múdrosti a poznania. Skutočná a plná múdrosť a poznanie pochádzajú od Stvoriteľa. Potvrdzuje to vo verši 5 Každá Božia reč je preverená, je štítom tým, čo sa k nemu utiekajú. Boh v Božom slove zjavil pravdu a múdrosť ku spaseniu, ktorú človek tak veľmi potrebuje. Ďalšia otázka nás má nasmerovať ku zdroju spásy a múdrosti.
4 Ako sa volá a ako sa volá jeho syn? Isto to vieš!
Vieš, ako sa volá Stvoriteľ? Poznáš Ho? Vieš, ku komu máš volať a prosiť o záchranu a poznanie a zjavenie Božie? Agúr hovorí, isto to vieš.
Agúr sa pýta ďalej. Ako sa volá a ako sa volá jeho syn? Isto to vieš! Prosím priatelia, uvedomme si, že táto otázka je zvlášta. Prečo? Lebo sa ju pýta starozmluvný autor a pýta sa starozmluvného čitateľa? Ako sa volá stvoriteľ a ako sa volá jeho syn? Dokonca tvrdí, isto to vieš! Ako mohol poznať odpoveď na otázku niekto zo Starej zmluvy? Mohol, pretože podľa Starej zmluvy je Mesiáš tým očakávaným Synom. Od začiatku Biblie, od pádu človeka do hriechu a zomierania očakáva ľudstvo príchod Syna, ktorý porazí diabla a smrť. Ľudstvo bolo stvorené Bohom, ale sme sa proti Bohu vzbúrili, zhrešili sme a stratili sme nárok na večný život. Všetci zomierame, ale čo je horšie, všetci si kvôli hriechu a neposlušnosti zaslúžime večné oddelenie od Boha v pekle.
Bratia a sestry, tam pravda nekončí. Je tu sľúbený syn, potomok Evy, ktorí porazí smrť a hriech, aby ssme znova mohli žiť večne s Bohom v Jeho kráľovstve. V priebehu dejín starej zmluvy Božie slovo odhaľovalo stále viac o tomto Synovi. Teraz odhaľuje, že ten pomazaný Mesiáš, záchranca, bude Syn Boží. Agúr sa pozerá do budúcnosti a očakáva Syna Božieho, ktorý vystúpi na nebesia a zostúpi, aby priniesol pravú múdrosť a pravé poznanie o Bohu o spáse a o celom svete.
Čakanie Agúra sa skončilo, už vieme konkrétne meno. Už môžeme aj my vedieť odpoveď na jeho otázku. Prišiel ten vytúžený Syn, ktorý jediný zjavil pravdu o svete a pravdu o Bohu. Už teraz je možné Boha spoznať.
Božie slovo sa aj nás pýta, ako sa volá Boh a ako sa volá Jeho Syn? Agúr odpovedá, Isto to vieš!
Skutky 4, 10 a 12 hovoria o tom mene. V mene Ježiša Krista Nazaretského, ktorého ste vy ukrižovali a ktorého Boh vzkriesil z mŕtvych! 12 A v nikom inom niet spásy, lebo pod nebom niet iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.
Vieš to, brat a sestra, vieš to drahý priateľ? Je to Ježiš Kristus.
Ján 1, 17 Zákon bol totiž daný skrze Mojžiša, no milosť a pravda prišli skrze Ježiša Krista. 18 Boha nikto nikdy nevidel. Jednorodený Boží, ktorý je v lone Otca, nám ho zjavil.
Heb 1, 1 Mnoho ráz a rozličným spôsobom hovoril kedysi Boh otcom ústami prorokov. 2 V týchto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi, ktorého ustanovil za dediča všetkého a cez ktorého stvoril aj svet. 3 On je odblesk jeho slávy a obraz jeho podstaty a všetko udržuje svojím mocným slovom. Keď vykonal očistenie od hriechov, posadil sa po pravici Velebnosti na výsostiach.
Akú správu nám priniesol Ježiš Kristus z neba?
Ján 3, 12 - 18
Toto hovorí Ježiš Kristus o sebe. 12 Ak neveríte, keď vám hovorím o pozemských veciach, akože uveríte, keď vám budem hovoriť o nebeských? 13 Nik nevystúpil do neba, jedine ten, čo zostúpil z neba, Syn človeka. 15 aby každý, kto v neho verí, mal večný život. 16 Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život. 17 Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby ho spasil. 18 Kto verí v neho, nie je odsúdený. Kto neverí, už je odsúdený, pretože neuveril v meno jednorodeného Božieho Syna.
Pán hovorí, že ten, kto vystúpil do neba a kto zostúpil z neba je Syn Boží. Je to Ježiš Kristus. Boží Syn, Ježiš Kristus, prišiel na svet, aby priniesol dôležitú správu pre nás. Životne dôležitú správu. Je tu cesta spásy pre ľudí. Kto uverí v Neho bude spasený, bude mať večný život. Kto však v Neho neuverí, už je odsúdený. Prečo by mal byť niekto odsúdený? Kvôli hriechu. Každý človek zhrešil a stratil Božiu slávu, odplatou za hriech a vzburu voči Bohu je smrť, večná smrť v pekle. Každý z nás, ktorí sme tu, sme si zaslúžili jedine Božie odsúdenie. Lenže je tu tá radostná správa. Je tu cesta! Pán Ježiš Kristus zobral na seba všetky naše hriechy na kríži a zomrel, aby sme už my nemuseli večne zomierať. Áno, naše telá zomrú, ale náš duch pokračuje do neba, skrze vieru v Ježiša Krista. Dôležitá je však viera a pokánie. Ľutuješ svoje hriechy, ktoré si vykonal a prosíš Pána, aby ti ich odpustil? Prosíš o odpustenie s vierou, že Ježiš Kristus ti jediný môže odpustiť? Vtedy ver, že Pán Ježiš ti hriechy odpustí a aj pre teba platí Jeho obeť na kríži.
Bratia a sestry, priatelia, toto budú dnes vyznávať naši krstenci. Túto vieru. Poznajú meno Božie a poznajú meno Jeho Syna. Uverili v Neho a prijali odpustenie hriechov. Prečo to chcú vyjadriť práve takýmto spôsobom?
To si povieme po piesni
4. Pieseň - Hanyusovci
4. Pieseň - Hanyusovci
5. Význam krstu
5. Význam krstu
Povedzme si, čo sa dnes vlastne deje, o čom je táto slávnosť krstu. Niekto sa môže tiež pýtať, prečo som v čiernom a prečo sú krstenci v bielom? Prečo ich budem ponárať a prečo ich len nepofŕkam vodou? Čo vlastne krst znamená a čo vlastne títo naši drahí krstenci robia? To všetko si teraz vysvetlíme.
Krst
- Čo znamená slovo krst alebo krstiť? Pôvodné biblické slovo pre krstenie je baptidzó alebo baptidzein, ktoré znamená ponoriť alebo teda ponoriť do vody. Takže pôvodné biblické slovo je ponoriť. Texty ako Ján 3, 22-23 ukazujú, že išlo o ponorenie a hľadali miesto, kde je veľa vody. 22 Potom prišiel Ježiš so svojimi učeníkmi do judskej krajiny. Tam s nimi pobudol a krstil. 23 Krstil však aj Ján, a to v Ainóne blízko Salimu, lebo tam bolo veľa vody. Ľudia ta prichádzali a dávali sa krstiť. Prečo veľa vody? Aby v nej dokázali ľudí ponárať pre svoju vieru.
Dnes si pod krstom predstavíme kadečo, ale pôvodne išlo o ponorenie človeka do vody. Ľudia boli ponáraní do vody a následne vynáraní. Slovo krst alebo ponáranie do vody v tomto kontexte opisuje to, čo sa dialo pri všetkých krstoch v Biblii, ľudia boli ponorení do vody kvôli niečomu konkrétnemu, kvôli viere. Preto sa toto slovo stalo terminus technikus pre všetko, čo sa deje pri krste. Rozumieme pritom, že nie každé ponorenie niekoho do vody je krst. Ináč by som bol pokrstený vždy, keď sme boli s kamarátmi na kúpalisku.
Prečo ponárame ľudí do vody, teda ich krstíme aj dnes?
Kto, kedy a prečo?
Krstiť alebo ponárať ľudí je Ježišov príkaz pre cirkev. Robíme to z poslušnosti Jemu, ale nejde len o bezvýznamný vrtoch.
Matúš 28, 18 - 20
18 Ježiš pristúpil a povedal im: „Daná mi je všetka moc na nebi aj na zemi. 19 Choďte teda a získavajte mi učeníkov vo všetkých národoch a krstite ich v mene Otca i Syna i Svätého Ducha 20 a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.“
To je príkaz Ježiša Krista pre svoju cirkev. Ide o poslušnosť Ježišovmu povereniu pre cirkev. Preto sa krstíme a preto krstíme druhých. Je to úloha ktorú dostali veriaci po celom svete. V tejto pasáži, ktorú sme čítali máme viac informácií.
Keď sa niekto stane učeníkom Ježiša Krista, takže prežije znovuzrodenie a túži Krista nasledovať, tým prvým krokom potom je krst v mene Boha Otca, Syna a Ducha Svätého. Následne sa učí zachovávať všetko, čo Ježiš prikázal.
Dobre, tomu rozumieme, prečo sa má učeník učiť, ale prečo má byť ponorený? Čím je toto ponorenie iné oproti bežnému ponoreniu sa vo vode? Pozrime sa na to.
- Prečítajme si z Božieho slova z Rim 6, 3-4 je napísané: ”Či neviete, že všetci, ktorí sme pokrstení v Ježiša Krista, pokrstení sme v jeho smrť? V krste (v ponorení) sme teda zomreli s Kristom a pochovali svoju hriešnu prirodzenosť, aby tak, ako Kristus bol vzkriesený slávnou mocou svojho Otca, aj my sme žili novým životom”.
- Podobne aj v Kol 2,12 je napísané: ”Pri krste (pri ponorení) bol spolu s Kristom pochovaný váš starý hriešny život, ale prostredníctvom viery ste s ním boli vzkriesení do nového života, lebo ste uverili slovu mocného Boha, ktorý Krista vzkriesil z mŕtvych”.
- Pán Ježiš chce, aby sme to robili, lebo je to mocný symbol toho, čo sa stalo v našom živote a tiež je to svedectvo o tom, čo On urobil pre nás. Aj preto sa to deje verejne, je to silné svedectvo.
- Voda pri krste je symbolom hrobu, je pohrebiskom môjho starého hriešneho života, ktorý opúšťam. Na malú chvíľku nás nie je vidieť, sme pod vodou. Zomreli sme s Kristom. Človek ktorý vchádza pri krste do vody, akoby vchádzal do hrobu, je to akoby bol pochovaný. Tak ako bol Ježiš Kristus pochovaný.
Keď sme potom dvíhaný z vody, je to znamením toho, že som povstal z hrobu do nového života s Kristom. Ako Kristus vstal z hrobu a bol vzkriesený. V mojom živote sa teraz prejavuje život samotného Krista. Preto keď patrím Kristovi môžem prehlásiť: Gal 2,20.
Teda bol som ukrižovaný spolu s Kristom a pretože som ho prijal ako svojho Spasiteľa a Pána, stal som sa živým v Kristovi. Krst vo vode sa stáva vyznaním, potvrdením a zárukou tejto obdivuhodnej reality.
Čierna, v ktorej som oblečený, vyjadruje pohreb môjho starého života smrti, bez viery v Ježiša Krista. Biela, v ktorej sú oblečení naši krstenci vyjadruje čistotu a novotu života viery s Ježišom Kristom. Krstenci dnes toto vyznávajú, áno, toto sa stalo v mojom živote a dnes to chcem verejne vyznať, ale nie na moju slávu, ale na to, aby poukázali na Ježiša Krista.
- Samotný obrad nikoho nezachráni ani neočisťuje. Voda, za mnou, nie je nijako posvätená, nedokáže očistiť naše hriechy. Jedine viera v Ježiša Krista dokáže očistiť naše hriechy. Preto pred krstom vyznávajú krstenci svoju vieru v Ježiša Krista a to, že majú odpustené všetky svoje hriechy.
Po týchto textoch z Božieho slova nám už môže byť jasnejšie, prečo nekrstíme nemluvňatá (inak táto prax začala pravdepodobne na začiatku 3. storočia a predpokladá, že krst má nejakú očisťujúcu moc, alebo že krst nahrádza obriezku), nepolievame ani nekvapkáme na hlavu (čo vyjadruje starozmluvné pochopenie očisťovania). Znova: Krst, ponorenie, vyjadruje v Písme vieru, že skrze vieru v Ježiša Krista zomrelo moje staré hriešne ja a som novým stvorením, novým človekom. Toto všetko urobil v našich životoch Pán Ježiš Kristus.
Krst je dôležitým krokom viery a poslušnosti. Za môj relatívne krátky život som sa viackrát stretol s tým, že ľudia povedali, “Ja verím v Ježiša, ale nepotrebujem sa dať pokrstiť”. Áno, diabol spraví všetko preto, aby ťa pokúšal a odhovoril od krstu. Prečo? Pretože nechce, aby si sa vo viere posúval a rástol, pretože nechce, aby si bol Kristovi poslušný. Chce, aby si vždy ostával len tak v nejakej duchovnej plytčine a nikdy sa neponoril do hlbín viery. Nechce, aby si Krista verejne vyznával.
Priatelia, vzoprime sa diablovi a priblížme sa Bohu. Vyznávajme vieru v Pána Ježiša Krista, aby boli ďalší ľudia zachránený. O to viac som šťastný, nadšený a vďačný za týchto ľudí, ktorí túžia po hlbinách viery a chcú ísť krok za krokom na ceste za Kristom.
5. Svedectvá
5. Svedectvá
Veríš, že Pán Ježiš je tvojím Spasiteľom?
Prosil si Pána o odpustenie hriechov?
Veríš, že máš odpustené hriechy?
Prosím povedz nám, ako sa to stalo.
Michal
Beny
6. Krst
6. Krst
Tamara Jurčová
Alica Pavelicová
Miroslava Libáriková
Michal Hirko
Benjamín Libárik
- Haleluja
- Deti na besiedku po krste.
7.PIESEŇ 47
7.PIESEŇ 47
8.Chvály - viesť ku spoločným modlitbám. HANYUSOVCI
8.Chvály - viesť ku spoločným modlitbám. HANYUSOVCI
9.Medzi chválach oznamy. Dať niekomu info. Zbierka.
9.Medzi chválach oznamy. Dať niekomu info. Zbierka.
10. Modlitby za krstencov (Staršovstvo)
10. Modlitby za krstencov (Staršovstvo)
Vyzvať starších, aby prišli a priradiť im krstencov.
11. Odovzdať dary
11. Odovzdať dary
12. Pieseň 56 - (Blaženka) Požehnanie
12. Pieseň 56 - (Blaženka) Požehnanie
Milosť Pána Ježiša Krista, láska Božia a spoločenstvo Svätého Ducha nech sú so všetkými nami, amen!
13 Záver - 400 Amen
13 Záver - 400 Amen
14. Požehnanie
14. Požehnanie
Milosť Pána Ježiša Krista, láska Božia a spoločenstvo Ducha Svätého nech je so všetkými nami. AMEN.