Štedrý deň 2023

Sermon  •  Submitted   •  Presented
0 ratings
· 2 views
Notes
Transcript

1.Privítanie a modlitba

Bratia a sestry, nech vás všetkých Pán Ježiš veľmi požehná. Vitajte všetci, ktorí ste tu alebo nás sledujete online. Dnes a zajtra budeme čítať správy o narodení Ježiša Krista. Prosím postavme sa a čítajme Božie slovo zapísané v Lukášovom evanjeliu 2. Po prečítaní môžeme ostať stáť ku modlitbe.
Lukáš 2, 1-21
1 V tých dňoch cisár Augustus vydal príkaz vykonať súpis ľudu na celom svete.
2 Tento prvý súpis sa konal, keď v Sýrii vládol Kyrenios.
3 A všetci sa šli dať zapísať — každý do svojho mesta.
4 Vybral sa aj Jozef z galilejského mesta Nazareta do Judska, do Dávidovho mesta Betlehema, lebo pochádzal z domu a rodu Dávida,
5 aby sa zapísal so svojou snúbenicou Máriou, ktorá bola v požehnanom stave.
6 Kým sa tam zdržiavali, nadišiel čas jej pôrodu.
7 A porodila svojho prvorodeného syna. Zavinula ho do plienok a uložila do jasieľ, lebo v útulku pre nich nebolo miesta.
8 V tom kraji boli pastieri, ktorí v noci bdeli na poli a strážili svoje stádo.
9 Zastal pri nich Pánov anjel a ožiarila ich Pánova sláva. Zmocnil sa ich veľký strach.
10 Ale anjel im povedal: „Nebojte sa! Zvestujem vám veľkú radosť, ktorá bude radosťou pre všetkých ľudí,
11 lebo v Dávidovom meste sa vám dnes narodil Spasiteľ, Kristus Pán.
12 Toto vám bude znamením: Nájdete dieťatko zavinuté do plienok a uložené v jasliach.“
13 Odrazu sa s anjelom zjavilo množstvo nebeských zástupov, ktoré chválili Boha a volali:
14 „Sláva Bohu na výsostiach a na zemi pokoj ľuďom, ktorých on miluje.“
15 Len čo sa anjeli vrátili do neba, pastieri sa rozhodli: „Poďme teda do Betlehema a pozrime, čo sa tam stalo — čo nám oznámil Pán.“
16 Poponáhľali sa a našli Máriu, Jozefa a dieťatko uložené v jasliach.
17 Keď to uvideli, vyrozprávali, čo im bolo povedané o tomto dieťati.
18 Všetci, čo to počuli, čudovali sa tomu, čo im rozprávali pastieri.
19 Ale Mária si všetky tie slová zachovala vo svojom srdci a premýšľala o nich.
20 Pastieri sa potom vrátili, oslavovali a chválili Boha za všetko, čo počuli a videli, ako im bolo povedané.
21 Keď uplynulo osem dní a bolo ho treba obrezať, dali mu meno Ježiš, ktorým ho anjel nazval skôr, ako bol počatý v matkinom lone.
Modlitba
Neštandardne počas nasledovnej piesne pôjdu košíky na dobrovoľnú zbierku. Ešte by som chcel doplniť, že po piesni už môžu poslúžiť naše deti. Zajtra budeme mať zhromaždenie o 10:00 a po zhromaždení bude koncert detí.

2.Pieseň - zbierka 47 Blaženka

3.Detská slávnosť

4.Kázeň - Dávidov Pán

Deti dostanú darčeky po zhromaždení
Bratia a sestry, priatelia, naše deti nám pripomenuli, že Pán Ježiš sa narodil a naplnil proroctvá, ktoré boli o ňom povedné stovky rokov pred Jeho narodením. Tieto proroctvá hovoria o tom, kde sa mal narodiť a tiež že je Mesiáš, očakávaný kráľ Božieho ľudu.
Dnes a zajtra sa spolu pozrieme na pravdu o tom, kto sa to narodil a koho narodenie si pripomíname. Nechceme oslavovať sviatok samotný, ani nechceme oslavovať narodenie alebo hovoriť o malom bábätku, chceme oslavovať Pána Ježiša. Keď sa narodil náš Darius, hovoríme o narodení nového malého človiečika, ale keď hovoríme o narodení Ježiša Krista, hovoríme o niečom hlbšom a bohatšom.
Na začiatku sme čítali, že narodenie Ježiša oznamovali Boží anjeli a chválili Boha. Pastieri mali obrovskú radosť a všade o tom hovorili. V iných textoch by sme sa dozvedeli, že mudrci z východu ho považovali za kráľa a keď našli Ježiša, padli na zem a klaňali sa mu, dávali mu dary.
Kto je ten narodený Ježiš, že o ňom hovoria anjeli, radujú sa pastieri a klaňajú sa mu mudrci? Čo jeho identita znamená pre nás dnes? Čo mám spoločné s nejakým narodeným Ježišom, ktorý žil pred 2000 rokmi? Možno ste si už rovno vedeli odpovedať, ale neuponáhľajme sa, možno sa dozvieme niečo nové alebo niečo, čo by asi nebola naša prvá odpoveď na otázky.
Žalm 110, 1-7
1 Dávidov žalm. Výrok Hospodina môjmu Pánovi: „Seď po mojej pravici, kým nepoložím tvojich nepriateľov za podnožku tvojim nohám.“
2 Žezlo tvojej moci vystrie Hospodin zo Siona. Panuj uprostred svojich nepriateľov!
3 Tvoj ľud príde dobrovoľne v deň, keď sa ujmeš moci; v nádhere svätyne ako rosa z lona úsvitu sa objaví tvoja mlaď. 4 Hospodin prisahal a neoľutuje: „Ty si kňaz naveky na spôsob Melchisedeka.“
5 Pán je po tvojej pravici; v deň svojho hnevu rozdrví kráľov. 6 Bude súdiť uprostred národov, bude tam plno mŕtvol. Rozdrví hlavy mnohých krajín.
7 Cestou sa napije z potoka, vďaka čomu vztýči hlavu.
Ešte raz sa pozrime na ten prvý verš.
1 Dávidov žalm. Výrok Hospodina môjmu Pánovi: „Seď po mojej pravici, kým nepoložím tvojich nepriateľov za podnožku tvojim nohám.“
Autorom je Dávid a hovorí o Bohu a o svojom Pánovi. Je tu Boh JHVH, Hospodin, ktorý hovorí slová jeho, teda Dávidovmu Pánovi. Kto je ten Dávidov Pán? Kráľ Dávid tu zohráva úlohu básnického proroka, ktorý zobrazuje prichádzajúceho Mesiáša. Mesiáš je pomazaný a prisľúbený kráľ. Jeho Pán je Mesiáš, to vidíme z celého kontextu. Odkiaľ poznáme tento prvý verš?
V Matúš 22,42-46 sa náš Pán v konfrontácii s farizejmi obrátil proti nim a citoval tento žalm, keď sa ich pýtal,
42 „Čo si myslíte o Kristovi? Čí syn je?“ „Dávidov,“ odpovedali mu.
43 Povedal im: „Ako ho potom Dávid v Duchu nazýva Pánom, keď hovorí:
44 Pán povedal môjmu Pánovi: Seď po mojej pravici, kým ti nepoložím tvojich nepriateľov pod nohy?
45 Ak ho teda Dávid volá Pánom, ako to, že je jeho synom?“ 46 A nikto mu nevedel odpovedať ani slovo. Od toho dňa sa ho už nikto viac neodvážil vypytovať.
Farizeji považovali Mesiáša, po grécky Krista, za potomka Dávida, to je pravda, Mesiáš mal byť potomok Dávida. Tento sľub dal Boh Dávidovi v 1 Kron 17, 13-14. Farizeji ho však brali len ako človeka, akým bol aj kráľ Dávid. Hoci významného človeka, ale stále len človeka. Mal to byť významný a mocný kráľ.
Ježiš potvrdzuje Dávidovo autorstvo Žalmu 110, potvrdzuje inšpiráciu Duchom Svätým v Písme a jasne hovorí, že Mesiáš, ľudský potomok Dávida, bude viac než len človek a obracia sa práve na Žalm 110, ktorý čítame. Dávid mu dáva božský a mesiášsky titul. Tak kto je ten Jeho Pán?
Dávid teda počuje nebeský rozhovor medzi "Hospodinom" (Jahve) a Dávidovým Pánom (adonai), medzi Otcom a jeho Mesiášom. Pomazaným a ustanoveným kráľom. Žalm 110 je mesiášsky, prorocký žalm. Jazyk a témy sú také vznešené a veľkolepé, že sa nemôžu primerane vzťahovať na žiadneho obyčajného človeka. Z toho, čo o ňom hovorí Žalm je jasné, že nemôže ísť o bežného človeka. Tento "Pán" (adonai) je kráľ a kňaz, ako sme čítali. Tento Pán sedí po Hospodinovej pravici, sleduje, ako Hospodin ničí všetkých svojich nepriateľov, a je večným veľkňazom podľa Melchizedechovho poriadku (Gn 14, 18 - 20). Je zároveň človekom, pretože pochádza z Dávida, ale je aj Bohom, pretože má spoluvládu s "Hospodinom" a jeho kňazstvo má večné trvanie.
Aj Židia v Ježišovej dobe verili, že Žalm 110 je mesiášsky. Nevedeli však, aký úžasný bude Mesiáš vo svojej osobe aj vo svojom diele. Text nám hovorí, že tento božský kráľ a vládca Mesiáš je aj kňazom, ktorý vykonáva kňazské funkcie, a že okrem toho je aj sudcom, ktorý na konci čias vykoná konečný súd nad národmi a vládcami tejto zeme. Je to Ježiš Kristus, Boží Syn, ktorému Otec odovzdal súd.
„Seď po mojej pravici, kým nepoložím tvojich nepriateľov za podnožku tvojim nohám.“
2 Žezlo tvojej moci vystrie Hospodin zo Siona. Panuj uprostred svojich nepriateľov!
3 Tvoj ľud príde dobrovoľne v deň, keď sa ujmeš moci; v nádhere svätyne ako rosa z lona úsvitu sa objaví tvoja mlaď.
Hospodin a Mesiáš v tomto texte stoja v jednote proti nepriateľom! Postaviť sa proti Božiemu kráľovi-kňazovi znamená postaviť sa aj proti Bohu.
Kde tróni tento Mesiáš? "Pravá ruka" poukazuje na miesto cti, autority a moci. Je to spoluvládca. Tento Kráľ a kňaz zároveň sa plne podieľa na božskej kráľovskej dôstojnosti a moci.
"Podnožka" je symbolom úplného a totálneho víťazstva. Bohom vyvolený kráľ položí svoje nohy na krk porazených nepriateľov. Novozákonní autori toto zasľúbenie vzťahujú na vzkrieseného Krista najmenej sedemkrát.
4 Hospodin prisahal a neoľutuje: „Ty si kňaz naveky na spôsob Melchisedeka.“
Na posilnenie záväznosti prísahy Pán dodáva: "Neoľutujem a [Nevezmem] ju späť". Pán sľubuje Mesiášovi večné kňazstvo.
Postavenie kráľa a kňaza boli v Starom zákone oddelené úlohy. Kráľ bol kráľ, v Judsku to bol Dávid a jeho potomkovia. Kňazi boli Leviti, potomkovia Léviho a veľkňaz zas po Áronovi. Lenže s titulom kráľa a kňaza sa stretávame u Melchisedecha, on bol kráľ a kňaz. Podobne prichádzajúci Mesiáš bude mať obe tieto úlohy. Ten, kto vládne Božiemu ľudu, a ten, kto sa prihovára medzi Bohom a človekom, bude tá istá osoba!
Tým, že je Ježiš veľkňazom podľa Melchizedechovho rádu, znamená, že nie je dedičom kňazstva po Lévim a Áronovi. Oni a ich potomkovia boli len kňazi a veľkňazi, nikdy neboli aj králi. Mesiáš je zároveň kráľ a zároveň kňaz. Je to vyšší rád a poriadok kňazstva.
Hebr 7, 25 - 27
25 A preto môže aj dokonale spasiť tých, čo prostredníctvom neho prichádzajú k Bohu, lebo žije neustále, aby sa za nich prihováral. 26 Veď bolo aj vhodné, aby sme mali takého veľkňaza — svätého, nevinného, nepoškvrneného, oddeleného od hriešnikov, povýšeného nad nebesia, 27 ktorý nepotrebuje ako veľkňazi deň čo deň prinášať obety najprv za svoje hriechy a potom aj za hriechy ľudí. Veď on to vykonal raz navždy, keď obetoval samého seba.
Je len vhodné uctievať ho s hlbokou úctou. On je náš Pán, ako je aj Dávidov Pán. On je nad nami. Jemu patrí uctievanie, preto ho uctievali anjeli, o ňom hovorili pastieri a radovali sa Jeho narodeniu, to je aj naša úloha, Jemu sa klaňali mudrci, pokloňme sa aj my Kráľovi kráľov a Pánovi pánov.
Bratia a sestry, keď hovoríme o narodení Ježiša Krista, ktorý kráľom, vladárom a Pánom. Musíme si uvedomiť, čo to vlastne spravil, keď prišiel na túto zem. Vyjadruje to Filipským 2, 6-11.
6 On, hoci mal Božiu podobu, svoju rovnosť s Bohom nepovažoval za korisť, 7 ale zriekol sa jej, keď vzal na seba podobu služobníka a stal sa podobný ľuďom a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka,8 ponížil sa a stal sa poslušným až na smrť, a to smrť na kríži.9 Preto ho Boh nad všetko povýšil a dal mu meno nad každé meno,10 aby sa pri mene Ježiš zohlo každé koleno tých, čo sú na nebi, na zemi aj v podsvetí 11 a aby každý jazyk vyznával na slávu Boha Otca: „Ježiš Kristus je Pán.“
Kvôli nám, kvôli nášmu hriechu a plánu spásy sa ten vladár, Mesiáš, sám Boh, ponížil. Zriekol sa svojho postavenia, svojej rovnosti z Bohom a narodil sa ako človek, ako dieťa. Ponížil sa a bol poslušný Otcovi až po smrť na kríži. Zomrel a bol vzkriesený a bol povýšený. Teraz vládne po pravici moci. Jeho meno je povýšené nad každé meno. Každý sa mu bude klaňať skôr či neskôr. Každý na nebi, na zemi aj v podsvetí. Na slávu Božiu každý vyzná, že Ježiš je Pán. On je ten Dávidov Pán. O Ňom je celý Žalm 110.
Bratia a sestry, počas týchto nasledovných dní a samozrejme aj počas nášho života máme v prvom rade jednu jasnú úlohu. Tú, ktorú si uvedomili aj mudrci, keď videli malého Ježiša. Pokloniť sa, kľaknúť pred ním, padnúť na zem a klaňať sa. Nech sú nasledovné dni pre nás vedené v tomto duchu, klaniam sa ti narodení Pán Ježiš. Klaniam sa ti najvyšší Pán, vládca a Kráľ. Podriaďme Mu celý život, poslúchajme Jeho slovo z lásky za to kým je a čo pre nás urobil. Nech náš život jasne odzrkadľuje tú pravdu, že mi sa klaniame Pánovi, nerebelujeme, nie sme voči nemu drzí, uctievajme Ho pretože nám priniesol spasenie a večný život. Počas dnešnej večere, keď budeme so svojimi rodinami, pri úvodnej modlitbe pokľaknime, kľačme a tak sa modlime k nášmu Kráľovi.
Bratia a sestry, priatelia, ten, ktorý sa narodil je veľký kráľ a veľký kňaz. Čo to znamená vyslovene prakticky, že On je môj kňaz? Heb 4, 14-16
14 Keďže máme vznešeného veľkňaza, ktorý prenikol nebesia, Ježiša, Božieho Syna, držme sa vyznania.
15 Veď nemáme veľkňaza, ktorý by s nami nemohol súcitiť v našich slabostiach, ale veľkňaza, ktorý vo všetkom prešiel skúškami podobne ako my, avšak bez hriechu.
16 Pristúpme teda s dôverou k trónu milosti, aby sme dosiahli milosrdenstvo a našli milosť a pomoc v pravý čas.
Keď sa modlíme k Nemu, nevoláme do prázdna, nevyslovujeme len prázdne volania nikam. Je tu živý Pán, veľkňaz, príhovorca, ktorý nás počuje. Komunikujeme s niekým skutočným, niekým, kto sa za nás prihovára k Otcovi. On ťa počuje, On ťa vidí, On ti rozumie, skrze Neho máš prístup k Otcovi. Skrze Neho máme odpustené hriechy, skrze Neho môžeme s vierou a nádejou na modlitbách volať a On počuje a odpovedá. On súcití s nami v našich bolestiach a slabostiach, ukazuje nám víťazstvo v Ňom. Na modlitbách pristupujme k Nemu s dôverou.
Modlitba

5.Pieseň - Tichá noc 34

6.Požehnanie

24 ‚Nech ťa Hospodin požehná a nech ťa ochráni!
25 Nech Hospodin rozjasní nad tebou svoju tvár a nech ti je milostivý!
26 Nech Hospodin obráti svoju tvár k tebe a nech ti udelí pokoj!‘
Related Media
See more
Related Sermons
See more