Prvý sviatok 2023

Sermon  •  Submitted   •  Presented
0 ratings
· 1 view
Notes
Transcript

1. Privítanie a modlitba

Bratia a sestry, nech nás všetkých Pán Ježiš veľmi požehná. Vitajte všetci, ktorí ste tu alebo nás sledujete online. Som šťastný, že môžeme aj počas týchto sviatkov hovoriť o narodenom a živom Pánovi Ježišovi Kristovi. Opäť hovorme o tom, kto sa narodil. Začnime piesňou.

1B Piesen spevokol

Prosím postavme sa a čítajme Božie slovo zapísané v Matúšovom evanjeliu 2. Po prečítaní môžeme ostať stáť ku modlitbe.
Matúš 2, 1-11
1 Keď sa za čias kráľa Herodesa v judskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci z východu.
2 Pýtali sa: „Kde je ten práve narodený židovský kráľ? Videli sme totiž na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť.“
3 Keď to počul kráľ Herodes, rozrušil sa a s ním aj celý Jeruzalem.
4 Zvolal všetkých veľkňazov a zákonníkov ľudu a vypytoval sa ich, kde sa má narodiť Mesiáš.
5 Odpovedali mu: „V judskom Betleheme, tak ako to napísal prorok:
6 A ty, Betlehem, v judskej krajine, vôbec nie si najmenší medzi judskými poprednými mestami, lebo z teba vyjde vládca, ktorý bude pásť môj ľud, Izrael.“
7 Vtedy Herodes zavolal potajomky mudrcov a dôkladne sa ich vypytoval, kedy sa im zjavila hviezda.
8 Poslal ich do Betlehema a povedal: „Choďte a podrobne zistite všetko o tom dieťati. Keď ho nájdete, oznámte mi to, aby som sa mu aj ja šiel pokloniť.“
9 Oni vypočuli kráľa a odišli. A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až zastala nad miestom, kde bolo dieťatko.
10 Keď uvideli hviezdu, naplnila ich veľmi veľká radosť.
11 Vošli do domu, uvideli dieťatko s jeho matkou Máriou. Padli na zem a klaňali sa mu. Otvorili svoje klenotnice a obetovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.
Modlitba

2. dve piesne spevokol

3. Kázeň

Bratia a sestry, priatelia, ktorí poznáte Fazekašovcov, Rasťo mi oznámil, že sa im v sobotu večer narodila dcérka Zorka. Myslíme na nich na modlitbách. Priatelia, počas týchto Vianoc hovoríme o proroctvách o narodenom pomazanom kráľovi, Mesiášovi Ježišovi Kristovi, ktorý je Boží Syn. Hovoríme o tom, kto sa narodil a aký to má dosah na naše životy. Pozrime sa do druhého Žalmu. Opäť ide o prorocký Žalm, ktorý hovorí o pomazanom kráľovi a Mesiášovi, hovorí o zmierení Boha s rebelujúcimi ľuďmi práve v Mesiášovi.
Žalm 2, 1-12
1 Prečo sa búria národy a ľudia vymýšľajú daromnosti?
2 Spolčujú sa pozemskí králi, vládcovia sa spolu radia proti Hospodinovi a jeho pomazanému:
3 „Roztrhnime putá a odhoďme ich povrazy!“
Žalm sa začína rečníckou otázkou: "Prečo sa búria národy a ľudia vymýšľajú daromnosti?" Dávid žasne a udivuje ho, že sa ľudia na zemi búria a sprisahajú proti Bohu nebies (v. 4). Hoci sú národy a ich vodcovia v očiach sveta skvelí, sú nemúdri, keď sa sprisahajú proti Pánovi nebies. Trasúc päsťami pred tvárou Boha národy a ich vodcovia spriadajú plány, konšpirujú a spoločne plánujú, ako zvrhnúť Pána nebies. Padlé, hriešne ľudstvo sa búri proti Božej autorite. Božie slovo je vysmievané, zosmiešňované a opovrhované ako zastarané a neaktuálne. Vidíme to asi v každej oblasti života. Ľudia sa búria proti Božiemu stvoriteľskému poriadku. To, čo Boh určil ako normu, to aj dnes ľudia odmietajú a búria sa. Aké manželstvo jedného muža a jednej ženy? Kto je vlastne muž a kto je vlastne žena? Čo je rodina? Kto sú autority? Kto je Pánom sveta a vesmíru? Kto môže rozhodovať o mojom živote? To, čo Boh definoval, ľudia chcú prekrútiť a vzbúriť sa. Človek si chce byť sám sebe pánom.
Konajúc podľa myšlienok svojich zlých sŕdc vystupujú proti Hospodinovi a jeho Mesiášovi. Je to verejné a známe, nie je to tajné, to vidíme aj dnes.
Myšlienka, že sa veľkí vodcovia zeme stretávajú na porade, keď sa "stavajú" proti nejakému nepriateľovi, by sa za normálnych okolností nezdala byť ničím výnimočným. V tomto scenári však ide o "boj proti Hospodinovi [Jahvemu] a jeho Pomazanému" (Hb Mašiachovi/Mesiášovi). Postaviť sa do opozície a zosnovať zlo proti Božiemu Mesiášovi nie je nič iné ako postaviť sa do opozície a zosnovať úklady proti samotnému Hospodinovi.
To, čo bolo v srdciach týchto rebelov, teraz voľne vychádza z ich úst. So vzdorom a odhodlaním vyhlasujú svoj zámer oslobodiť sa od tohto utláčateľa Boha. "Strhneme ich reťaze a zhodíme z nás ich povrazy," hovoria. "Reťaze" a "povrazy" naznačujú jarmo voza alebo pluhu, ktoré sa dáva na krk zvieratám na službu. Takto si predstavujú Pánovu autoritu vo svojom živote a nič z toho nechcú. Jeho autoritu nielen odmietajú, ale ju aj zhadzujú. Nemôžu zniesť myšlienku, že Kráľ Ježiš má absolútne panstvo a autoritu nad ich životmi. Pánove prikázania považujú za väzenie. Vyhlasujú slobodu od Pána a jeho pomazaného a sú na to hrdí. Lenže to, čo vyhlasujú za slobodu ich vedie do otroctva hriechu a nakoniec ku smrti. Pričom Pánove cesty a prikázania nás chránia pred smrťou, vedu nás cestou života a v Ňom sme skutočne slobodní od okov smrti.
Drahí bratia a sestry, je to prekrásne keď počúvame vaše svedectvá a životne rozhodnutia, keď ste prijali Božiu vôľu za svoju a v podriadenosti Pánovi ste našli radosť a slobodu. Tak to je, možno to znie ako protiklad, že v pokore a podriadenosti Pánovi nachádzame zmysel života a radosť, požehnanie. To pôsobí Pán, lebo on dáva pokorným milosť.
Možno si povieme, že vzburu voči prikázaniam a vzburu voči Božím autoritám nájdeme len vo svete, žiaľ čím ďalej je to pravda aj v protestantských cirkvách alebo v našich evanjelikálnych cirkvách. Niektorí ľudia zabúdajú na Bohom stanovené úlohy v manželstve a v cirkvi, muži sa dávajú do pozície žien a nepreberajú zodpovednosť, ktoré im dal Pán a ženy zas do pozície a úloh, ktoré Boh určil mužom. Drahý brat, Pán ti dal duchovnú určitú duchovnú zodpovednost a autoritu za svoju rodinu, nevzdávaj sa jej, neprenechaj ju manželke, podriaď sa Kristovej vôli a Prijmi svoju úlohu. Drahá sestra, chceš byť hlavou rodiny alebo už si hlavou rodiny? Ak je tvoj manžel podriadený Kristovi, Prijmi svoju úlohu aj ty, podriaď sa autorite Krista a vo viere a dôvere v Pána prevezmi svoje zodpovednosti podľa Písma. Z tej lásky k Pánovi, ktorý pozná a vie, čo je to najlepšie pre naše životy. Pre obidve skupiny platí varovanie, s vierou ochotne Prijmi úlohu, ktorú ti dal Pán a v nej nachádzaj radosť a štastie, ktoré nám sľubuje Pán.
Pokračujeme. V Skutkoch apoštolov 4, 25-28 objasnil Peter naplnenie tohto Žalmu v zabití "svätého Božieho služobníka Ježiša", ktorého Boh pomazal (2,2).
25 Ty si skrze Ducha Svätého povedal ústami nášho otca Dávida, tvojho služobníka: Prečo sa búria pohania a národy snujú daromné plány?
26 Povstali pozemskí králi a vladári sa spolčili proti Pánovi a proti jeho Pomazanému.
27 Veď v tomto meste sa naozaj spolčili Herodes a Pontský Pilát s pohanmi a s izraelským ľudom proti tvojmu svätému Služobníkovi Ježišovi, ktorého si pomazal,
28 aby vykonali všetko to, čo tvoja ruka a tvoj zámer vopred určil, že sa má stať.
Peter hovorí, že Herodes, Poncius Pilát, pohania a izraelský ľud sa spoločne sprisahali, aby ukrižovali Božieho Syna v najvyššom stupni vzdorovitého sprisahania proti Bohu. Všetci, ktorí sa odmietajú podriadiť Ježišovej nadvláde vo svojom živote, sa pripájajú k tým, ktorí nerozumne odmietajú Božiu autoritu.
4 Ten, ktorý tróni na nebesiach, smeje sa, Pán sa im vysmieva.
5 Vtedy v hneve prehovorí, svojou prchkosťou ich vyľaká:
Boh sedí "na tróne" v nebi ako zvrchovaný Pán nad celým stvorením. "Smeje sa" a "vysmieva sa" nerozumným vodcom zeme a tým, ktorí ich nasledujú. On je Pánom nad všetkým a oni sú pánmi nad ničím.
V piatom verši Boh oznamuje, ako naloží so vzbúrencami na zemi. "Hovorí im vo svojom hneve a desí ich" (porov. Rim 1, 18 - 32). Na všetkých, ktorí sa búria proti Bohu, čaká desivý súd.
6 „Ja som ustanovil svojho kráľa na Sione, na svojom svätom vrchu.“
7 Oznamujem rozhodnutie Hospodina. Povedal mi: „Ty si môj syn, ja som ťa dnes splodil.“
Vládcovia tvrdia, že zhodia Pánove reťaze a zvrchovanú vládu nad nimi (v. 2-3). Pán jednoducho odpovedá: "Ustanovil som svojho kráľa na Sione, svojom svätom vrchu." To znamená "Oni môžu robiť to a to, ale čo sa týka mňa, ja urobím toto". Vyhlásenie "ustanovil som svojho kráľa" je definitívne a rozhodujúce. Boh to urobil a je to pevné rozhodnutie. Miesto, z ktorého bude tento kráľ vládnuť, je hora Sion, "svätý vrch", na ktorom Dávid postavil svoje mesto a určil ho ako miesto pre chrám. Je to svätý vrch, ktorý Pán oddelil a ktorý je určený na uctievanie Pána.
V siedmom verši odpovedá Mesiáš. Boží Mesiáš, ten pomazaný, teraz odpovedá národom, ktoré ho odmietli, a Bohu, ktorý si ho vyvolil. Bohom ustanovený kráľ, Boží Mesiáš, teraz vyhlasuje zasľúbenie, ktoré mu dal Pán. Povedal mi: „Ty si môj syn, ja som ťa dnes splodil.“
Čo to znamená? Ako chápať slová syn, dnes a splodil? Je dôležité si uvedomiť že verš 7 je súčasťou odpovede na vzburu vo veršoch jedna až tri a vo veršoch jedna až tri sa národy búria proti Hospodinovi a jeho Mesiášovi. Pamätajme Je to proroctvo a pohľad do budúcna a vidíme, že v druhom verši už Mesiáš bol, on sa už narodil, takže tu vo verši 7 sa nehovorí o doslovnom narodení. V tomto kontexte verš 7 “dnes som ťa splodil” je odpoveďou na vzburu proti Hospodinovi a Mesiášovi, čo je odpoveďou, ktorá znamená - dnes je korunovácia. Aj keď ťa odmietli dnes ťa ustanovujem za kráľa.
Tento kráľ dostal slovo od samotného Pána, ktorý vyhlásil vzťah otca a syna. Tento Dávidov kráľ je Božím synom na základe narodenia a zasľúbenia. V tomto žalme Syn opakuje to, čo mu povedal Boh, jeho Otec. Pri Ježišovom krste Otec z neba vyhlasuje, aby to počulo celé stvorenie: "Toto je môj milovaný Syn" (Mt 3, 17; pozri Mk 1, 11; Lk 3, 22). Ježiš je Pánov Pomazaný, Mesiáš, Kristus. Je to Boží Syn.
Kedy je to dnes? Kedy sa to stalo? Hovorí o tom text zo skutkov 13.
Skutky 13, 30-33
30 Lenže Boh ho vzkriesil z mŕtvych
31 a on sa viacero dní zjavoval tým, ktorí prišli spolu s ním z Galiley do Jeruzalema. Oni sú teraz jeho svedkami pred ľudom.
32 My vám zvestujeme, že prisľúbenie, ktoré dostali naši otcovia,
33 Boh splnil nám, ich deťom, keď vzkriesil Ježiša, ako je napísané v druhom žalme: Ty si môj syn, ja som ťa dnes splodil.
Veta "Ty si môj syn, ja som ťa dnes splodil" sa v Novom zákone vzťahuje na vzkriesenie nášho Pána z mŕtvych. V Sk 13, 33 sa vzkriesenie interpretuje ako Otcovo potvrdenie Ježišovho božského synovstva. List Rimanom 1, 3 - 4 vyhlasuje, že Ježiš Kristus “sa podľa tela narodil z Dávidovho potomstva 4 a podľa Ducha svätosti je ustanovený vzkriesením z mŕtvych ako Boží Syn s mocou". List Židom 1,5 spája tému vzkriesenia s nebeským povýšením, cituje Žalm 2 s rovnakým významom a vyhlasuje, že v Kristovom vzkriesení a povýšení Boh vyhlásil korunováciu kráľa Ježiša, ktorý teraz sedí po Jeho pravici. Tu sa napĺňa Iz 9, 5-6:
5 Lebo chlapček sa nám narodil, daný je nám syn, na jeho pleciach bude spočívať vláda a jeho meno bude Obdivuhodný radca, Mocný Boh, Večný Otec, Knieža pokoja.
6 Miera jeho vlády a pokoj nebude mať konca na Dávidovom tróne a v jeho kráľovstve, ktoré upevní a posilní právom a spravodlivosťou odteraz až naveky. Horlivosť Hospodina zástupov to urobí.
"Ustanovil som svojho kráľa," hovorí Pán. Tu je Dávidov väčší Syn, Boží Syn, Pán Ježiš, ustanovený za Pánovho kráľa teraz a navždy.
8 Požiadaj ma a dám ti národy ako dedičstvo, končiny zeme do vlastníctva.
9 Rozbiješ ich železným prútom, roztlčieš ako hlinenú nádobu.
Toto hovorí Otec Synovi, Hospodin Mesiášovi. Vzbúrené národy a vladári budú súdení tým, ktorý je vlastník všetkého. Toto sa stane, ale nemusí tak dopadnúť každý. Je tu Božia správa o milosti a spáse pre vzbúrencov a znie nasledovne.
10 Králi, buďte teda rozumní, sudcovia zeme, dajte sa poučiť!
11 S bázňou slúžte Hospodinovi! Jasajte s chvením!
12 Bozkávajte syna, aby sa nerozhneval a aby ste nezahynuli na ceste, lebo jeho hnev veľmi ľahko vzplanie. Blahoslavení sú všetci, čo sa k nemu utiekajú.
Sú nerozumní, lebo sa búria proti Bohu, ale je tu volanie Božieho slova, aby boli rozumní, že nie je možné a rozumné ísť proti nebeskému vládcovi a zvíťaziť. Buďte rozumní a dajte sa poučiť. Prijmite výstrahu Božieho slova. Vzhľadom na nevyhnutnosť súdu za vzburu Dávid nabádal národy, aby sa podriadili skôr, než ich postihne hnev veľkého Kráľa. Mali by reagovať ako spravodliví a to uctievaním (službou), úctou (bázňou), radosťou a chvením sa pred Ním. Už neslúžte diablovi a hriechu, ale Bohu a Jeho Mesiášovi.
V dvanástom verši je napísané, že vzbúrenci majú bozkávať syna Božieho. Ako ho majú bozkávať? Majú pred Ním padnúť a bozkávať Mu nohy. Je to výzva na záchranu. Tí, ktorí pred Ním padnú v úcte a pokore a ktorí v Neho budú veriť, budú Mu dôverovať a utiekať sa k Nemu budú spasení a Boží spravodlivý hnev sa ich už nebude týkať, dostanú milosť.
Múdri a poučení srdcom budú "vzdávať hold [ESV, "bozkávať"] Synovi". Pokoria sa a podriadia sa jeho právoplatnému panstvu nad svojimi životmi. Budú skutočne ako blahoslavený človek z 1. žalmu, pretože svoju dôveru vkladajú do Syna. Naproti tomu bezbožní, podobne ako bezbožníci zo Žalmu 1, zahynú. Syn sa na nich bude hnevať na súde a oni zahynú na ceste (porov. 1, 2). Nedbali na varovanie, že "jeho hnev môže vzplanúť v každom okamihu". Čítali sme Blahoslavení sú všetci, čo sa k nemu utiekajú. Podriadiť sa Bohu, veriť v Neho a dôverovať Mu bude mať za následok práve šťastie a blahoslavenstvo.
Opäť vidíme rázcestie. Vidíme dva životy, dve cesty, ako žiť. Tí, "ktorí sa k nemu [Pánovi] utiekajú, sú šťastní a blahoslavení". Ale tí, ktorí sa odmietajú skloniť pred jeho Synom, kráľom Ježišom, dostanú jeho hnev a "zahynú vo [svojej] vzbure".
Na záver budeme opäť čítať z listu Filipským 2, 6-11 6 On, hoci mal Božiu podobu, svoju rovnosť s Bohom nepovažoval za korisť,7 ale zriekol sa jej, keď vzal na seba podobu služobníka a stal sa podobný ľuďom a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka,8 ponížil sa a stal sa poslušným až na smrť, a to smrť na kríži.9 Preto ho Boh nad všetko povýšil a dal mu meno nad každé meno,10 aby sa pri mene Ježiš zohlo každé koleno tých, čo sú na nebi, na zemi aj v podsvetí11 a aby každý jazyk vyznával na slávu Boha Otca: „Ježiš Kristus je Pán.“
Vo Filipským 2,9-11 Pavol hovorí o Božom vyvýšenom Mesiášovi, Pánovi Ježišovi Kristovi. Jazyk je prevzatý z Iz 45,23, ale obraz je z 2. žalmu. V liste Filipanom 2,10 sa píše: "Každé koleno sa skloní." Žalm 2,12 hovorí: "Bozkávajte Syna" (ESV), jeho nohy. Čo môže byť lepším skutkom týchto dní ako poklona pred vladárom, vo veľkej vďačnosti za jeho spasenie a zvrchovanosť, jeho vykúpenie a jeho vládu. Bozkávajme Syna, podriaďme sa a dôverujme mu, že jedine On je naším Spasiteľom. Bozkajme Syna a slúžme Mu. Bozkávajme Syna a klaňajme sa mu. Skloňme kolená pred narodeným Božím Synom.
Matúš 2,
1 Keď sa za čias kráľa Herodesa v judskom Betleheme narodil Ježiš, prišli do Jeruzalema mudrci z východu.
2 Pýtali sa: „Kde je ten práve narodený židovský kráľ? Videli sme totiž na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť.“
9 Oni vypočuli kráľa a odišli. A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až zastala nad miestom, kde bolo dieťatko.
10 Keď uvideli hviezdu, naplnila ich veľmi veľká radosť.
11 Vošli do domu, uvideli dieťatko s jeho matkou Máriou. Padli na zem a klaňali sa mu. Otvorili svoje klenotnice a obetovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.
Narodil sa kráľ. Buďme ako mudrci z východu a buďme ako tí múdri zo žalmu 2. To je najlepšia reakcia na správu o narodení a živote Pána Ježiša Krista. Padli na zem a klaňali sa Mu. Spoznajme Kristovu vôľu v Písme a podriaďme Mu každú oblasť nášho života. Nebuďme ako nerozumní a vzbúrení vladári zo žalmu 2. Tam, pokorení pri Jeho nohách nájdeme odpustenie ako žena, ktorá prišla za Ježišom a v slzách s vedomím svojho hriechu mu utierala nohy a bozkávala ich. Pokorila sa, ale nakoniec odišla s radosťou a veľkým požehnaním. Odišla s odpustením hriechov.
47 Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi milovala. Komu sa málo odpúšťa, ten málo miluje.“ 48 A jej povedal: „Odpúšťajú sa ti hriechy.“
Boh udeľuje milosť tým, ktorí sa pred Ním pokoria a tí budú skutočne šťastní a blahoslavení. Majme aj my všetci istotu odpustenia hriechov už počas týchto dní kedy sa pozeráme na narodeného a živého Ježiša Krista.
Modlitba
Zajtra budeme mať zhromaždenie o 10:00 na tomto mieste a potom v nedeľu o 9:30. Po tomto zhromaždení sa uskutoční detský koncert.

4. Pieseň - zbierka - Skupina

5. Požehnanie

Milosť Pána Ježiša Krista, láska Božia a spoločenstvo Svätého Ducha nech sú s nami všetkými, Amen.
Related Media
See more
Related Sermons
See more