Hovor, tvoj služobník počúva
Notes
Transcript
1. Privítanie a modlitba
1. Privítanie a modlitba
Bratia a sestry, priatelia, prajem nám všetkým hojnosť Božieho požehnania a múdrosti. Vítame medzi nami všetkých vás, ktorý ste prišli prvý krát alebo prvý krát po dlhšej dobe a pozdravujeme aj vás, ktorí nás sledujete online alebo zo záznamu. Jedna drahá sestra ma dnes pozdravila, požehnaný nový rok, bez Ježiša ani krok. To sa mi veľmi páčilo, áno nech je to tak.
Pozdravme svojich susedov okolo seba potrasením ruky a prianím: prajem vám Boží pokoj.
Modlitba
2. Pieseň 323 - Hanyusovci
2. Pieseň 323 - Hanyusovci
3. Oznamy
3. Oznamy
Besiedka bude pre deti do 6 rokov. Prosím rodičov, aby deti nechali na besiedke a potom prišli do zhromaždenia.
Najbližšie stretnutia:
Dnes večer o 19:00 - rozmýšľajme o svedectvách, ktorými by sme sa chceli zapojiť.
Zajtra 1.1. o 10:00 novoročné zhromaždenie
7.1. Večera Pánova.
7.1. o 17:00 Aliančný modlitebný týždeň, následne od 8.1. o 18:00 počnúc naším zborom potom v ostatných zboroch aliancie.
Dnes by sme chceli priať našim sestrám, ktoré v priebehu budúceho týždňa oslávia narodeniny.
Traute Jakubčiakovej, 2.1 bude mat 80 rokov a
Aničke Vincovej, 3.1 bude mať 92 rokov.
Prosím drahé sestry, my vám žehnáme a prajeme, aby ste stále hľadali Boha a Jeho vôľu a aby ste v Ňom nachádzali silu a radosť.
Žalm 40, 2-6 a 17-18
2 Túžobne som očakával Hospodina, sklonil sa ku mne a počul moje volanie o pomoc.
3 Vytiahol ma z jamy hrôzy, z bahna a blata. Nohy mi postavil na skalu a spevňuje moje kroky.
4 Do úst mi vkladá novú pieseň, chválospev na nášho Boha. Mnohí to uvidia, budú sa báť a dúfať v Hospodina.
5 Blahoslavený muž, ktorý svoju nádej vkladá do Hospodina a neobracia sa k nafúkancom ani k tým, čo sa uchyľujú ku klamstvu.
6 Veľa divov si vykonal, Hospodin, môj Bože, a v tvojich zámeroch s nami sa ti nik nevyrovná. Chcel by som to hlásať a vyrozprávať, je toho však viac, než sa dá spočítať.
17 Nech sa v tebe tešia a radujú všetci, čo ťa hľadajú. Tí, čo milujú tvoju spásu, nech vždy hovoria: „Hospodin je veľký.“ 18 Som síce biedny a úbohý, ale Pán na mňa myslí. Ty si moja pomoc a záchrana, môj Bože, neváhaj!
Drahé sestry, nech je Pán vaším pomocníkom naďalej, nech je vašou nádejou a skalou.
Ďalšie oznamy a pozdravy?
4. Chvály
4. Chvály
5. Modlitby za zbierku a slovo
5. Modlitby za zbierku a slovo
Deti do 6 rokov besiedka.
6. Kázeň
6. Kázeň
Bratia a sestry, kto boli Chofni a Pinchás? Synovia kňaza Eliho, tiež kňazi Hospodina, súčasníci Samuela. Dnes si porovnáme to, ako počúvali Boha oproti poslušnosti Samuela.
Začnime spoločným čítaním hlavného textu z 1 Samuelovej 3, 8-10. Z úcty k Božiemu slovu môžeme povstať.
8 Hospodin znova, po tretí raz, zavolal na Samuela. Ten vstal, šiel k Elimu a povedal mu: „Tu som, veď si ma volal.“ Vtedy Eli pochopil, že chlapca volal Hospodin.
9 Eli povedal Samuelovi: „Choď si ľahnúť, no ak by ťa zase volal, povedz: ‚Hovor, Hospodin, tvoj služobník počúva.‘“ Samuel nato odišiel a ľahol si na svoje miesto.
10 Hospodin prišiel, zastal si a zvolal ako predtým: „Samuel, Samuel.“ Ten odpovedal: „Hovor, tvoj služobník počúva.“
Bratia a sestry, náš text je zasadený do svojho kontextu, v ktorom sa má vykladať. Preto si najprv povedzme o tom, čo sa stalo skôr. Dnes sa pozrieme na dve časti o čom hovorí náš text na prekážky v počutí Božieho slova Božieho hlasu, to uvidíme pri Elim a jeho synoch a potom na počutie Božieho slova pri Samuelovi.
1 Samuelova kniha 3
1 Mladý Samuel slúžil Hospodinovi pod dozorom Eliho. Slovo Hospodina bolo v tých časoch vzácne a prorocké videnie zriedkavé.
Bratia a sestry, v prvom verši sme sa dozvedeli, že mladý Samuel v tomto čase slúžil Bohu pod dozorom kňaza Eliho. Podľa niektorých mal vtedy Samuel 12 rokov. Kto bol Samuel a ako sa dostal do služby pod kňazom Elim?
Pochádzal z Léviho rodu, jeho rodičia boli Elkana a Anna. Žili v Efrajimskom pohorí. Anna nemohla mať deti a preto trpela ponižovanie od Elkanovej druhej ženy, ktorá mala deti. Každoročne chodili do Božieho svätostánku v Šile, kde Anna prosila o syna. Sľúbila, ak sa jej narodí syn odovzdá ho Bohu služby.
Boh skutočne vypočul jej prosbu. Narodil sa jej syn Samuel a ona ho priviedla do domu Božieho v Šile ku kňazovi Elimu, presne ako sľúbila. Niektorí tvrdia, že ho Anna priviedla ako trojročného.
Už vieme, ako sa dostal Samuel do služby Elimu.
- Ďalej sa dozvedáme, že “Slovo Hospodina bolo v tých časoch vzácne a prorocké videnie zriedkavé”. Kto bol Eli a prečo bolo slovo Bozie vzácne a zriedkave ?
Existovalo Písmo už vtedy? Áno, oni ho mali k dispozícii už vtedy hoci nie v každom vrecku ako ho mame k dispozícii my dnes. Božie slovo však ľudia a dokonca aj kňazi ignorovali. Okrem toho, že v tom čase nemali prístupnú Bibliu tak ako my dnes, musíme si uvedomiť, že tento text hovorí o tom, že prorocká činnosť, ktorá prinášala Pánovo slovo, bola "vzácna" a zriedkavá. Počuť Pánovo slovo bolo ako nájsť drahocennú perlu, ktorá bola ukrytá na poli. A Boží kňazi boli zjavne neúčinní pri učení ľudu Pánovmu slovu.
V tom období bol totiž Izrael a hlavne kňazi pod Božím hnevom. V 2 kapitole prvej knihy Samuelovej sa dozvedáme, že kňaz Eli neposlúchal Boha a Jeho zákon. Jeho synovia, ktorí slúžili ako kňazi boli ničomníci a znevažovali Boha.
1 Sam 2 12 Eliho synovia boli ničomníci. Nedbali na Hospodina 13 a k ľudu sa nesprávali podľa kňazského poriadku. 17 Hriech tých mládencov bol veľmi veľký pred Hospodinom, lebo tí muži znevažovali Hospodinove obetné dary. 22 Hoci bol Eli už veľmi starý, musel počúvať o všetkom, čo robili jeho synovia celému Izraelu, i o tom, ako spávali so ženami, ktoré slúžili pri vchode do stanu stretávania. 23 Dohováral im: „Čo to vyčíňate? Od všetkého ľudu počúvam o vás samé zlé veci. 24 Prestaňte s tým, synovia moji! Nie je to dobrá správa, čo sa, ako počúvam, šíri o vás medzi Hospodinovým ľudom. 25 Keď sa niekto prehreší proti človeku, súdiť ho bude Boh, ale ak niekto zhreší proti Hospodinovi, kto sa ho zastane?“ Oni však neposlúchali svojho otca, preto sa Hospodin rozhodol, že ich usmrtí. 26 Mladý Samuel však rástol a bol obľúbený u Hospodina aj u ľudí. 27 Raz prišiel k Elimu Boží muž a povedal mu: „Takto vraví Hospodin: ….. 29 Prečo znevažujete moje obety s hostinou a pokrmové obety, ktoré som prikázal pre tento príbytok? Prečo si svojich synov vážiš viac než mňa a kŕmiš ich tým najlepším z každej obety môjho izraelského ľudu?‘ Potom nasledovali slova sudu a trestu pre Eliho a jeho synov za ich neposlusnost, svojhlavost a za to, že nedbali na Boha a Jeho slovo.
Mohol takto vyzerať Boží trest? Áno. Jeden z príkladov sa týka slov proroka Ámosa. Keď Boh prostredníctvom Ámosa ohlásil súd nad Izraelom, pohrozil hladom - nie hladom po chlebe alebo smädom po vode, ale "hladom po počúvaní Božích slov". Putovať budú od mora k moru, od severu k východu sa budú túlať a hľadať slovo Hospodina, ale ho nenájdu. (Amos 8, 11 - 12). Strašný súd. Keď som bol mladší text z Ámosa som si predstavoval, ako vzdialenú budúcnosť, ako nejakú apokalyptickú situáciu, kde je málo kresťanov kvôli prenasledovaniu a preto nevedia nájsť Božie slovo. Och nie, kdeže, čím ďalej sledujem diania v cirkvi vo svete aj u nás uvedomujem si, že je a bude čoraz ťažšie nájsť miesto, kde bude kázané Božie slovo.
Zhrňme si, čo robil Eli a synovia, ten najväčší hriech je opísaný slovami “nedbali na Hospodina a to sa prejavilo ako neposlusnost Božiemu slovu aj keď ho poznali, neposlušnosť Božím príkazom, zneváženie postavenia a úlohy, neposlušnosť otcovi a teda aj autorite a neposlušnosť napominaniu a kázaniu, otupenie sluchu, Eli sa tiež nespraval podľa Písma a vyslovene odmietol trestať synov, taktiež neposlúchol slovo od Božieho muža, od už si len vypočul a nechal tak, rezignoval.
Keď o tom rozmýšľame bratia a sestry, môžeme uvažovať o našej dnešnej situácii. Napriek tomu, že máme Božie slovo a mame prorocky hlas Pánov skrze cirkev Ježiša Krista aj tak môže byť slovo Hospodina vzácne a zriedkavé, pretože sa môžu diať podobne veci ako za čias Eliho. Pozrieme sa do cirkvi ako takej a niekedy vidíme podobné znaky. Hoci je Písmo jasné a poznajú jeho obsah aspoň čiastočne, mnohí nedbajú na jeho príkazy a zvest, jednoducho si robia po svojom, lebo nedbaju na Hospodina. Pri čítaní takéhoto textu sa musím zamyslieť aj ja aj my všetci. Boží hlas znie cez Jeho slovo a v určitom zmysle aj cez cirkev a učiteľov v cirkvi (to dovysvetlime neskôr) prichádzam teda do Písma s tým, že Pán mi niečo hovorí? My na kázňach vykladáme Bozie slovo, snažím sa nemávať témy a neriešim vlastné názory, malo alebo skoro nikdy nehovorím príbehy a zaujímavosti , snažím sa jednoducho prechádzať Písmo verš po verši. Pretože Písmo je Bozie slovo a vnútro, duch veriaceho človeka sa sýti Božím slovom a nie mojimi príbehmi.
Pán k nám hovorí aj cez vyučovanie Písma a jeho výklad. No kolkokrát sme už nedbali na kázne? Koľko krát v tomto roku alebo koľkokrát po sebe som jednoducho s vypočutým výkladom Božieho slova neurobil nič? Iba som si vypočul, alebo ani to poriadne a s výzvou Písma som neurobil nič, jednoducho som nedbal na Hospodina. Bozie slovo znie a nechce z nás spraviť len poslucháčov, ale aj činiteľov slova. Preto, ak som nedbal na slovo raz, dva alebo tri a viackrát a potom už akosi nepočujem Boží hlas alebo je zriedkavé alebo ma to už nudí lebo mi to nič nedáva, je potrebné sa pýtať, či náhodou nie som ako Eliho synovia, ktorí nedbaju na Hospodina a Jeho slovo. Alebo jednoducho kazateľ káže tak nudne a je v učení mimo, že fakt ku mne neznie Bozie slovo.
Ďalšia prekážka bola svojvôľa a hriech. Oni hrešili a nedbáli na napomínanie svojho otca, ktorý bol okrem iného aj ich duchovna autorita. Uvažujme, ak je Bozie slovo pre nás zriedkavé a nudne, nezaujímavé a dokážeme ho prepočut a ignorovať, nemôže byť za tým hriech? Áno hriech, za ktorý ma už napomínalo Písmo alebo kázne alebo kazatel a starší alebo iní v cirkvi a ja som to neriešil alebo nechal tak a svojvoľne pokračujem. Nemusím ho už ani vnímať. Co keď som jednoducho prenechal svoju myseľ diablovi a svetu, dal som im priestor, aby plnili moju myseľ a potom sa divím, že niečo prekáža Božiemu slovu. Aký hriešny seriál pozerám, aké démonické sily a božstvá vystupujú vo filmoch alebo anime, ktoré pozerám? Akú metalovú alebo rapovú oplzlú hudbu počúvam. Už sme možno natoľko otupení, že nám ani nevadí keď pouzivaju Bozie meno nadarmo alebo nadávajú. Toto obsadí moju myseľ a už nedokážem naplniť Boží príkaz z Kol 3,16 16 Kristovo slovo nech vo vás prebýva bohato: vo všetkej múdrosti sa navzájom učte a napomínajte a vďačne spievajte vo svojich srdciach Bohu žalmy, hymny, duchovné piesne.
Bratia a sestry, práve sme počuli Božie slovo, Boží hlas, Boží príkaz a znenie Božej vôle, ako znel? Kristovo slovo nech vo vás prebýva bohato. Počuli sme? Ak áno, ako naplníme túto Božiu vôľu. Ako bude vo mne Kristovo slovo prebývať bohato? Že sa ním budem plniť, a v texte zneli ďalšie slová, ako.
Dobre, ako sa ním budem plniť keď je už moja myseľ obsadená? Ak sme sa v tom našli, Výmenme teda obsah, čím sa plníme. Budúci rok budeme čeliť veľkému tlaku na našu myseľ, tak sa vyzbrojme a uchráňme sa tým, čo nám hovorí Pán.
Boh nám hovorí na čo máme myslieť a čo mame robiť aj vo Filipským 4, 8-9
8 Napokon, bratia, upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné. 9 Robte to, čo ste sa naučili, čo ste prijali, počuli a videli na mne. A Boh pokoja bude s vami.
Bratia a sestry, opäť sme počuli priame slová Božej vôle, priamy Boží hlas. To je vyslovene praktické, ak tento príkaz neplníme, čo s tým spravíme, aby sme naplnili, čo si náš milovaný Pán praje? Rozmýšľajme o vyslovene praktických krokoch, ktoré máme spraviť, aby sme upriamili svoju myseľ na to pravdivé a čisté. Upriamme teda svoju myseľ na to, čo sme práve čítali a konajme čo sme sa naučili od Pána a Boh pokoja bude s nami. K tomu volajme po odpustení a podobne ako to urobí Samuel Hovor, tvoj služobník počúva.“ Prekážky budú odstránené a zas budeme počuť Bozie slovo v našom živote. Ak sa nás doterajšia časť netýkala, ste požehnaní, pozrime sa do ďalšieho slova.
Dobrou správou 1 Samuelovej 3 je však to, že Boh si našiel proroka; začína sa nová éra. Našiel človeka, ktorí ho bude počúvať a poslúchať, s ktorým a cez ktorého bude komunikovať.
2 Jedného dňa ležal Eli na svojom mieste. Zrak ho opúšťal, takže už dobre nevidel.
3 Božia lampa ešte svietila a Samuel ležal v Hospodinovom chráme, kde bola Božia archa.
4 Tu Hospodin zavolal na Samuela. Ten povedal: „Tu som.“
5 Zabehol k Elimu a povedal: „Tu som. Volal si ma.“ On však odpovedal: „Nevolal som ťa. Choď si ľahnúť.“ Šiel si teda ľahnúť.
6 Hospodin znova zavolal na Samuela. Ten vstal, zašiel k Elimu a povedal: „Tu som, lebo si ma volal.“ Odvetil: „Nevolal som ťa, syn môj. Choď si len ľahnúť.“
7 Samuel ešte Hospodina nepoznal, Hospodinovo slovo mu ešte nebolo zjavené.
8 Hospodin znova, po tretí raz, zavolal na Samuela. Ten vstal, šiel k Elimu a povedal mu: „Tu som, veď si ma volal.“ Vtedy Eli pochopil, že chlapca volal Hospodin.
9 Eli povedal Samuelovi: „Choď si ľahnúť, no ak by ťa zase volal, povedz: ‚Hovor, Hospodin, tvoj služobník počúva.‘“ Samuel nato odišiel a ľahol si na svoje miesto.
10 Hospodin prišiel, zastal si a zvolal ako predtým: „Samuel, Samuel.“ Ten odpovedal: „Hovor, tvoj služobník počúva.“
Mladý Samuel ležal blízko svätyne svätých v Božom príbytku a práve tam sa k nemu prihovoril Boh. Boh prichádza prvý, on prvý komunikuje. Už hovoril k Elimu, ten ho ignoroval, už hovoril k jeho synom, tí ho neposlúchali a teraz hovorí k Samuelovi a uvidíme, aký bude mať postoj.
Samuel nikdy predtým nepočul Boží hlas a nevedel, že je to on, tak si myslel, že je to Eli a šiel za ním. Prvý krát, druhý krát až na tretí krát pochopil Eli, že chlapca volá Hospodin.
Bratia a sestry, prosím všimnime si rozdiel vo veršoch 9 a 10. Čo povedal Eli Samuelovi? Hovor, Hospodin, tvoj služobník počúva. Ako však reagoval Samuel, keď sa mu Boh prihovoril potom? Povedal presne to isté ako mu povedal Eli? Nie. Čo povedal. Hovor, tvoj služobník počúva. Vynechal meno Hospodina. Samuel bol opatrný, jednoducho ešte nepoznal Hospodina a nevedel, čo má robiť, asi si ešte nebol istý.
Samuel bol malý chlapec bez skúseností s Bohom. Napriek jeho mladosti a neskúsenosti je však text jednoznačný: Boh sa Samuelovi prihovoril. Pravdaže, Samuel nevedel, čí je ten hlas, ale Boh hovoril ďalej: štyrikrát sa Boh prihovoril Samuelovi.
Ide o to, že Samuel ešte nemal žiadnu priamu skúsenosť s Bohom, nemal žiadnu predchádzajúcu prax v prijímaní Božieho slova - preto sa nemožno čudovať, že ho Božie volanie zmiatlo.
A v poslednom prípade Boh vstúpil, postavil sa pred Samuela a zavolal ho. Tento obraz považujem za mimoriadne zaujímavý. Boh sám si zastal pri Samuelovi. AKo to? Ako môže živý Boh prísť a postaviť sa pred malého chlapca v stánku? Bol to anjel, ktorý hovoril v Božom mene alebo o Božieho Syna pred vtelením, ako v prípade Daniela a Abraháma?
Veľký a majestátny Boh vesmíru prichádza do miestnosti, pretože sa chce chlapcovi niečo dôležité povedať. Odvtedy až po zvyšok Samuelovho života je to príbeh muža, ktorý počúva Boha.
Vyžadovalo si to čas, pokusy a omyly. V prípade Samuela vidíme Božiu trpezlivosť a zhovievavosť. Nedrží nad Samuelom stopky a nevyhráža sa mu, že s ním skoncuje, ak nezmúdrie. Volal ho 4 krát, až kým správne zareagoval a počúval. Tak to robil aj Ježiš: "Mám vám ešte veľa čo povedať, ale teraz to nemôžete uniesť" (Jn 16, 12); preto mali očakávať na Ducha Svätého, aby ich poučil. Veriaci ľudia sa učia počúvať Boží hlas a rastú v poznaní Božej vôle. Najprv prijímajú menej a neskôr viac. Najprv mliečko a potom tvrdú stravu.
Bratia a sestry, Samuel prijal Božie slovo a nakoniec ho verne odovzdal a tak to bolo aj naďalej. 3 kapitola končí slovami:
19 Samuel dorastal, Hospodin bol s ním a žiadne z jeho slov nezostalo bez úžitku.
20 Celý Izrael od Dánu až po Beér-Šebu si uvedomil, že Samuel bol ustanovený za Hospodinovho proroka.
21 Hospodin sa ďalej zjavoval v Šile. Tam sa zjavoval Samuelovi vo svojom slove.
Boh komunikuje, kto Ho počúva? Kto má rovnaký postoj ako Samuel a hovorí, hovor Hospodin, tvoj služobník počúva ?
To je otázka na nás všetkých. Nech je toto náš postoj v roku 2024.
- Bratia a sestry, musíme hovoriť o dôležitej oblasti, o ktorej hovorí náš text. Hovorili sme o Božom slove a príkaze, o Božom priamom hovorení so Samuelom, o počutí a rozpoznaní Božieho volania a hlasu. Nie len prvá Samuelova tretia kapitola svedčí o tom, že Boh hovorí. Celé zjavené Božie slovo nám ukazuje, že Boh hovorí. Boh komunikuje s ľuďmi a ľudia boli schopní počuť Božie slovo a tiež rozumieť rôznym spôsobom Božej komunikácie. Vidíme to už u Adama, následne v celej starej zmluve až po novú a hebrejom 1, 1-2 nás učí dôležitú pravdu.
1 Mnoho ráz a rozličným spôsobom hovoril kedysi Boh otcom ústami prorokov.
2 V týchto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi, ktorého ustanovil za dediča všetkého a cez ktorého stvoril aj svet.
Cez nášho Spasiteľa Ježiša Krista nám bolo odkryté finálne zjavenie o Božej vôli a našej spáse. On poslal Ducha Svätého, ktorý naučil a pripomenul Ježišovým učeníkom Jeho učenie a Božie slovo, tak mohli zapísať Písmo, ktoré je dokončené, živé a platné Božie slovo.
Komunikuje Boh aj dnes? Áno, Boh neprestal komunikovať. Možno už neprijímame Božie slovo a nepočujeme Jeho hlas presne tak isto, ako Jeho vyvolený prorok Samuel, s ktorým komunikoval priamo, že si k nemu zastal, ale aj tak je možné aj dnes prijímať Jeho vôľu pre náš život. Vydobil to pre nás Pán Ježiš, keď zomrel na kríži, vstal z mŕtvych a vydobil nám spasenie. Keď sme v Neho uverili a narodili sme sa znova sme ožili a máme vzťah s Pánom, môžeme rozumieť Jeho vôli a Jeho slovu.
Chceme spoznať Božiu vôľu a počuť, čo nám Boh hovorí? Dal nám živé a aktívne zapísané Božie slovo, Bibliu. Keď poslúchame toto slovo, poslúchame Pána Ježiša. Keď čítame Písmo a napríklad vidíme z neho niečo by sme mali spraviť, tak to je priame Božie slovo, rovno počujeme, čo Boh hovorí a už ostáva len praktická otázka, ako vykonáme Božiu vôľu. Dal nám aj kľúč na porozumenie Božiemu slovu, vieru v Pána Ježiša Krista, ktorá z nás robí ovečky, ktoré počujú hlas pastiera a dal nám Ducha Svätého, skrze ktorého sme znova narodení a náš vnútorný duch je oživený, aby sme mohli žiť z Božieho slova. V Božom slove máme priame Božie slovo a zjavenie. Pán Ježiš neustále používal zapísané Božie slovo a považoval ho za to, z čoho má človek väčšiu výživu ako z chleba A vysvetľuje že najväčším motívom poslušnosti je láska.
Boh používa rôzne komunikačné nástroje, aby komunikoval s človekom. Ostaňme v spojení s 1 Samuelovou. Hovorme o tom, čo ignorovali Eli, Chofni a Pinchás. Keď už nedbali na Hospodina a Jeho slovo, prišlo napomenutie od človeka. Eli napomenul synov a Eliho zas napomenul Boží muž, prorok.
Pán aj dnes používa ostatných veriacich ľudí, cirkev, aby s nami komunikoval. 2 Kor 5, 20 V mene Krista sme vyslanci a cez nás akoby Boh napomínal. V mene Krista vás prosíme: Zmierte sa s Bohom! Tento text nám pomáha rozumieť, že nie všetko, čo povieme je automaticky Božie slovo. Keď poviem, aby sme spievali pieseň 68, tak to neznamená, že nám Boh prikazuje spievať pieseň 68.
Alebo už spomínané Kol 3,16 16 Kristovo slovo nech vo vás prebýva bohato: vo všetkej múdrosti sa navzájom učte a napomínajte a vďačne spievajte vo svojich srdciach Bohu žalmy, hymny, duchovné piesne.
Rozumieme, že veľmi potrebujeme spoločenstvo veriacich ľudi, cirkev. Boh nás používa na zvestovanie Jeho zapísaného slova a na evanjelizáciu. V tomto prípade na napomínanie. Napomíname na základe Písma a akoby sám Boh napomínal cez nás, lebo sme Jeho vyslanci v tomto svete. No neplatí, že všetko, čo povie veriaci človek je automaticky Boží hlas.
Zároveň platí Efezským 4, 11-14. 11 A on (Ježiš) ustanovil jedných za apoštolov, iných zasa za prorokov a iných za zvestovateľov evanjelia, iných ustanovil za pastierov a učiteľov, 12 aby pripravovali svätých na dielo služby, na budovanie Kristovho tela, 13 až kým všetci nedospejeme k jednote viery a poznania Božieho Syna, v dokonalého človeka, ktorého mierou dospelosti je plnosť Krista. 14 Aby sme už neboli nedospelí, sem-tam hádzaní a zmietaní závanom hocijakého učenia — ľudskou úskočnosťou, chytráctvom a úkladným zvádzaním na blud.
Máme bratov starších a máme kazateľa, učiteľa alebo pastora. Pán Ježiš nám dal poslanie v prospech nás všetkých. Aké? Preto máme aj kázne, preto vyučujem a vykladám Božie slovo, lebo cez Božie slovo a cez evanjelium pripravujeme veriacich na dielo služby a na budovanie cirkvi. Cieľom je podobnosť Ježišovi Kristovi a dospelosť vo viere a poznaní, aby sme bojovali proti bludným učeniam, ktoré by nedospelých vo viere zmietalo. To je dielo Krista a my sme nástroje jeho komunikácie. Preto platia mnohé slová v novej zmluve o tom, ako sa máme správať, ktoré by bolo možné z časti zhrnúť v Hebrejom 13, 17
17 Poslúchajte tých, čo vás vedú, a podriaďujte sa im, lebo oni bdejú nad vašimi dušami a budú sa za ne zodpovedať. Nech to robia s radosťou, nie so vzdychaním, lebo to by vám neprospelo.
Keď Boží služobník, starší, kazateľ, vyučuje Božie slovo v súlade s Božou vôľou, máme im byť podriadení a poslúchať ich, lebo bdejú nad našimi dušami a veru bdejem každý deň nad vami a modlím sa a bdejeme spolu a budeme sa za ne zodpovedať. My nemáme autoritu sami zo seba, ale iba odvodenú od Krista, pretože všetci sa v prvom rade podriaďujeme Jemu a počúvame Jeho hlas. Kazatelia, falošní učitelia, prekrúcajú Božie slovo alebo ho vôbec nevykladajú a kŕmia ľudí zvestou, ktorá dokáže nasýtiť dušu, ale nie ducha. Tak sú ľudia zvyknutí mať nakŕmenú dušu kadečím, pretože dnešná doba je o kŕmení duše a tela, ale Duch chradne a upadá, ale praví veriaci po čase spozornejú a budú hľadať Bozie slovo, ktoré je jediný pokrm pre ducha.
Eli poradil Samuelovi, ten poslúchol a mohol počuť Boží hlas, spoznať Božiu vôľu a slúžiť Bohu. Ten ho požehnával, bol pri ňom a Boh ho použil ako nástroj svojej komunikácie. Eli dohováral aj Chofnimu a Pinchásovi, tí nedbali ani na Hospodina, ani na Božie slovo, ani na napomínanie Eliho a za to boli potrestaní.
Osvojme si radšej Samuelove slová a postoj, hovor Hospodin, tvoj služobník počúva. Je to postoj, ktorý vyjadruje, že mám záujem o Boha, milujem Ho a dbám naňho, nie je mi ukradnutý. Chcem mať s Ním živý vzťah a počúvať, čo hovorí. Byť nástrojom Jeho komunikácie s ľuďmi. Je to aktívny záujem o Božie slovo.
Pre vás pre nás, ktorí máte takýto postoj, Božie slovo vo vás bude prebývať bohate, budete myslieť na to všetko dobré a krásne a môžete sa spoľahnúť na Boží sľub, že on, Adonai Shalom, Boh pokoja bude s vami.
Pre vás, ktorý nemáte tento postoj, pozor, každý počúva nejaký hlas, nejaké hlasy, ak to nie je Boží hlas, koho hlas počúvaš? Pozor, kam ťa zavedie alebo už zaviedol. Poď zavolaj ako Samuel a vyslovene prakticky sa modli k Bohu, odstráň všetky zlé hlasy a všetko nečestné a nedobré, čo víri hlavou.
Modlitba
7. Pieseň
7. Pieseň
8. Požehnanie
8. Požehnanie
Bratia a sestry, ešte pred požehnaním, ak sa dnes večer alebo zajtra s niektorými neuvidíme, dovolte, aby som vám zaprial veľa Božieho požehnania v budúcom roku 2024.
Heb 13
20 A Boh pokoja, ktorý skrze krv večnej zmluvy vyviedol spomedzi mŕtvych veľkého pastiera oviec, nášho Pána Ježiša, 21 nech vás zdokonalí v každom dobre, aby ste plnili jeho vôľu, a nech v nás koná, čo sa jemu páči, skrze Ježiša Krista. Jemu nech je sláva na veky vekov. Amen.