Skala pomoci

Sermon  •  Submitted   •  Presented
0 ratings
· 2 views

Ježiš je skala pomoci

Notes
Transcript

Privítanie a modlitba

Moji drahí bratia a drahé sestry, nech nás Pán Ježiš požehná, teším sa, že sme sa mohli spolu stretnúť aj večer, na konci roka 2023.
Toto stretnutie nie sú typické bohoslužby, ktoré mávame. Na konci roka chceme hlavne ďakovať Bohu za všetko, čo sa udialo v tomto roku a chceme vyjadriť nádej a dôveru v Neho aj do ďalšieho roku. Prejdeme si tiež rekapituláciu roka 2023, budeme mať modlitby a prosím modlime sa čím viacerí, budeme mať svedectvá, prosím, ako minulý rok tak aj teraz sa zapojme čím viacerí. Na modlitbách a počas svedectiev vyjadrujme svoju vďaku a chválu Pánovi, pretože si uvedomujeme, že keby On nebol s Nami, nezvládli by sme to.
Tento rok chceme tiež zavŕšiť Božím slovom, mám pripravenú krátku kázeň a budeme si ťahať veršíky.

Modlitba

Pieseň

Video 2023

Danko Fedoriak svedectvo ohľadom storočnice

Vízia

Bratia a sestry, minulý rok približne v taktomto čase som čítal víziu staršovstva na rok 2023.
Vízia staršovstva na rok 2023 bola -
Napĺňať poverenie Ježiša Krista. S Božou pomocou sme - Získavajte učeníkov, získali sme.
Krstite ich v mene Otca, Syna a Ducha Svätého - krstili sme. Naučte zachovvávať všetko, čo som vám prikázal - učili sme.
Zvestovať evanjelium - zvestovali sme.
Vytvoriť priestor a povzbudzovať ku tomu, aby sme pozývali blízkych do zhromaždenia - s Božou pomocou splnené.
Zorganizovať storočnicu - zorganizovali sme.
Založiť zborovú biblickú akadémiu - založili sme a myslím si, že je to super.
Text pre zbor 2023 - 1 Tes 5, 23
23 A sám Boh pokoja nech vás celých posvätí a pri príchode nášho Pána Ježiša Krista nech vášho ducha zachová neporušeného a dušu i telo bez úhony.
Som Pánovi vďačný, že bol s nami v napĺňaní Jeho plánu. Nechceme sa pozerať iba späť, ale aj dopredu.
Vízia 2024
Veľké poverenie, čisté evanjelioum a život podľa Písma
- misia (mediálna misia - evanjelizácia, už sa dá pridať do besiedky a dorastu kde sa dá slúžiť misijne, a zároveň budeme chcieť podporiť ľudí, ktorí by chceli slúžiť misijne, podporíme a tiež podporíme, aby sa ľudia pridali do misie - napr. Bežecký klub, šport),
- Pozývanie do služby, povzbudzovať, vystrojovať k službe nábor služobníkov (hovoriť o tom, ako služba prináša požehnanie),
- diakonia
- názory a učenie zboru (stanoviská) (Chceme formulovať naše biblické vieroučné postoje k určitým témam, ktoré rezonujú v spoločnosti),
- tradičná pohostinnosť - napr. Na obed v nedeľu (vychovávať a vrátiť sa k praktickej a spoločnej pohostinnosti, ako byť viac pohostinný voči novým ľuďom, pozývať ich na obed po zhromaždení a podobne. (spraviť zoznam a mať pohotovosť, že konkrétne rodiny budú mať pripravené, zároveň dať vedieť ľuďom, že ich niekto môže pozvať)),
- Hľadanie druhého pracovníka(mládež a kazateľ alebo misia).
- Pokračujeme v biblickej akadémii.

Modlitba za víziu

Pieseň

Kázeň

Úvod ku textu

Bratia a sestry, naposledy sme sa dozvedeli o prísľube Božieho trestu pre kňazov Eliho, Chofniho a Pinchása za to, že znevažovali Boha. Tento súd im oznámil mladý Samuel, ku ktorému hovoril Boh. V nasledovných kapitolách sa dozvedáme, že Filištínci napádali Boží ľud. Izraeliti sa rozhodli na bojové pole priniesť archu zmluvy, ktorú sprevádzali kňazi Chofni a Pinchás. Zrejme to malo slúžiť ako vzpruha pre Izraelských bojovníkov a na zastrašenie Filištíncov. Izraeliti však prehrali a Filištínci im zobrali Božiu archu. V Izraeli sa rozmohla zúfalosť, opísané slovami Pinchásovej ženy: “Sláva odišla z Izraela, lebo ukoristili Božiu archu.”
Boh však tvrdo trestal všetkých filištíncov, u ktorých bola archa a tak sa rozhodli ju vrátiť Izraelitom. Tak aj vykonali, s ňou tiež odovzdali dary, aby od nich odišlo prekliatie. Priviedli ju do Bét - šemeša, aby ju prevzal Izraelský ľud. Ľud však nepočkal na príchod kňazov, ktorí ju mali zobrať a nazerali do archy. Boh ich rázne potrestal za túto opovážlivosť.
Text, ktorý predchádza nášmu hlavnému textu je koniec kapitoly 6. v 1 knihe Samuelovej a znie takto.
19 Hospodin potrestal mužov Bét-Šemešu za to, že nazerali do Hospodinovej archy. Z päťdesiattisícového zástupu ich bolo sedemdesiat. Ľud smútil, že mu Hospodin zasadil taký úder.
20 Muži Bét-Šemešu sa pýtali: „Kto môže obstáť pred Hospodinom, týmto svätým Bohom? Ku komu od nás odíde?“
21 A tak po posloch odkázali obyvateľom Kirjat-Jearímu: „Filištínci vrátili Hospodinovu archu. Príďte si po ňu.“

4. Výklad SZ textu

Prejdime na náš dnešný text:
1 Samuelova 7
1 Muži Kirjat-Jearímu prišli a Hospodinovu archu si odniesli. Doviezli ju na vŕšok do domu Abinadába a jeho syna Eleazára posvätili, aby ju strážil.
Izrael nebol pripravený na Božiu prítomnosť, báli sa. Samuel však začína medzi nimi pôsobiť. Medzi veršom 1 a 2 uplynulo 20 rokov a národ sa začal meniť.
2 Odvtedy, čo zostala archa v Kirjat-Jearíme, uplynul dlhý čas, dvadsať rokov. Celému domu Izraela sa cnelo po Hospodinovi.
3 Vtedy vyzval Samuel celý dom Izraela: „Ak sa celým srdcom obrátite k Hospodinovi, ak odstránite spomedzi seba cudzie božstvá a aštarty, ak sa úprimne odovzdáte Hospodinovi a budete slúžiť výlučne jemu, vyslobodí vás z moci Filištíncov.“
4 Nato Izraeliti odstránili baalov i aštarty a slúžili len Hospodinovi.
5 Samuel prikázal: „Zhromaždite celý Izrael do Micpy a ja sa budem za vás modliť k Hospodinovi.“
6 Keď sa zhromaždili do Micpy, čerpali vodu, vylievali ju pred Hospodinom, v ten deň sa tam postili a vyznávali: „Zhrešili sme proti Hospodinovi.“ Samuel v Micpe súdil Izraelitov.
Chofní a Pinchás sa snažili priniesť Izraelu víťazstvo tým, že priniesli Pánovu archu do boja proti Filištíncom, ale srdcia Izraelitov boli ďaleko od Pána, ako aj srdcia kňazov. Samuel priniesol Izraelu víťazstvo tým, že priviedol Izrael späť k Pánovi.
Pri opise udalostí v tejto časti uvidíme, že mocné oslobodenie od Filištíncov prišlo až po tom, čo sa Izrael kajal a celým srdcom sa obrátil späť k Bohu. Hnutie izraelského srdca a Božia milostivá odpoveď priniesli skutočné oslobodenie Izraela od utláčateľov.
Celému domu Izraela sa cnelo po Hospodinovi. Slovo, ktoré je v hebrejskom texte použité znamená smútiť, nariekať a kvíliť. Toto je začiatok prebudenia. Podobne, ako u Nehemiáša. Doslova “celý izraelský dom šiel s nárekom za Bohom”.
Pokánie sa začína takýmto smútkom, zlomenosťou a vedomím vlastnej biedy. Samuel ich viedol k tomu, aby vyjadrili svoje pokánie pred Bohom na spoločnom zhromaždení v Micpe.
Samuelovo kázanie (v. 3) malo čeliť akémukoľvek pokryteckému alebo vypočítavému pokániu; naliehal na Izrael, aby prekonal len emocionálnu reakciu: Ak sa celým svojím srdcom obraciate späť k Bohu, odstráňte spomedzi seba cudzích bohov, a slúžte len Bohu Hospodinovi, nech vás vyslobodí z ruky Filištíncov.
Skutočné pokánie, hovorí Samuel, je viditelne pokánie. Neostáva len pri slzách a plači, ale prechádza ku konkrétnym činom, práve pokánie sa zrieka hriechu a hriešneho životného štýlu: "Odstráňte spomedzi seba cudzích bohov”. Pravé pokánie splní Hospodinovu požiadavku výlučnej vernosti. Nech nás tieto slová vedú k uvažovaniu o tom, čo my potrebujeme odstrániť z našich životov, aby sme boli Bohu odovzdaní celým srdcom.
Samuelova požiadavka je jednoducho potvrdením prvého prikázania (Ex 20,3).
Skutočné pokánie Izraela je správnou prípravou na Božiu milosť a Božie vyslobodenie. Nie že by si pokánie takéto milosrdenstvo vynucovalo. Pokánie nie je príčinou, ale podmienkou Božieho vyslobodenia.
Tu, v náreku, v pokání Božieho ľudu sa rodí prebudenie.
Nemodlili sa len oni, ale aj Samuel prisľúbil, že sa za nich bude modliť. Za nich a s nimi spolu v Micpe.
Očistenie krajiny od cudzích bohov a náboženských praktík však bolo len jednou stránkou duchovnej obnovy Izraela. Bolo potrebné spečatiť toto pokánie obetovaním v Micpe a modlitbami pred Hospodinom.
Na konci roka, keď bilancujeme svoj život a rozmýšľame o tom, čo sa stalo si môžeme spomenúť na to, za čo sme vďační Bohu, ale tiež na to, ako sme proti Bohu zhrešili. Preto je dobré končiť tento rok a vstúpiť do nového roka aj s vďakou a chválou Boha a zároveň s prosbou o odpustenie, ak niečo ostalo nevysporiadané.
Čo je to "pokánie" a čo to znamená v praxi V 1 Samuelovej 7,3-6 ?
1. Počuť a vidieť, čo je zlé: skutočne vidieť hriech v našom živote
2. Priznať si svoj hriech a nezľahčovať ho alebo z neho neobviňovať iných. Ľutovať, čo všetko zlé sme spravili.
3. Uvedomiť si, že Boh má pravdu a že On jediný ma môže vyslobodiť.
4. Slovne vyznať hriech pred Bohom a postiť sa.
5. Obrátiť sa k Bohu a žiť pre neho: odvrátiť sa od hriechu a obrátiť sa k Pánovi. Pokánie si žiada skutočnú vnútornú aj vonkajšiu zmenu.
Po pokání nasledovalo víťazstvo (7,7-11). Tieto verše sú silné, pretože ukazujú, že keď sa obrátime k Bohu, Boh už nie je naším protivníkom, ale Pánom a Kráľom. Namiesto toho, aby išiel proti nám, bojuje za nás. Presne to sa stalo s Božím ľudom. Zakúsili Božiu moc proti Filištíncom. Táto kapitola však nie je o Izraeli. Je to o Božej vernosti, milosti a víťazstve. Presne o tom hovoria nasledovné verše.
7 Keď sa Filištínci dozvedeli, že sa Izraeliti zhromaždili do Micpy, ich kniežatá napadli Izrael. Keď to Izraeliti počuli, dostali z nich strach.
8 Prosili Samuela: „Neprestaň za nás volať o pomoc k Hospodinovi, nášmu Bohu, aby nás vyslobodil z moci Filištíncov.“
9 Samuel vzal mladé jahňa a obetoval ho ako spaľovanú celostnú obetu Hospodinovi. Volal o pomoc pre Izrael a Hospodin mu dal odpoveď.
10 Keď Samuel prinášal Hospodinovi spaľovanú obetu, Filištínci napadli Izrael. V ten deň Hospodin spustil na Filištíncov veľké hromobitie a tak ich zmiatol, že Izraelu podľahli.
11 Nato Izraeliti vyrazili z Micpy, prenasledovali Filištíncov a porážali ich až po miesto poniže Bét-Káru.
Filištínci počuli, čo sa stalo a prichádzajú (v. 7). Zhromaždenie v Micpe pre nich znamenalo skôr vzburu než pokánie a možno sa úplne nemýlili. S najväčšou pravdepodobnosťou Filištínci zakázali Izraelitom organizovať verejné zhromaždenia, pretože takéto zhromaždenia by sa dali ľahko využiť na mobilizáciu kmeňov do vojny. Preto "filištínski vládcovia" vyslali do Micpy vojsko vo veľkej sile, "aby ich napadli". Izraelitov zachvátil strach, keď sa dozvedeli, že útok ich protivníkov sa blíži. V núdzovej situácii síce Izrael dostal strach, ale zahnali ho vierou v Boha. „Neprestaň za nás volať o pomoc k Hospodinovi, nášmu Bohu, aby nás vyslobodil z moci Filištíncov.“ (v. 8). Tu v 7. kapitole Izrael kráča čistou vierou v Boha vysloboditeľa. Ich jedinou zbraňou je modlitba. A dokonca aj Samuel sa v ich mene modlil a vo viere volal na Pána. Boh svojím hromobitím rozmetal Filištíncov a uvrhol ich do zmätku (v. 10b). To Boh zvíťazil. Boh urobil to, čo sľúbil v Deut 28, 1-2 a 7 :
1 Ak budeš naozaj počúvať hlas Hospodina, svojho Boha, zachovávať a uskutočňovať všetky jeho príkazy, ktoré ti dnes dávam, Hospodin, tvoj Boh, ťa vyvýši nad všetky národy zeme.
2 Keď budeš poslúchať slovo Hospodina, svojho Boha, spočinú na tebe všetky tieto požehnania a budú ťa sprevádzať.
7 Hospodin sa postará o porážku tvojich nepriateľov, ktorí povstanú proti tebe. Jednou cestou vyrazia proti tebe a siedmimi cestami budú pred tebou utekať.
V centre izraelskej skúsenosti s milosrdenstvom stojí ich vlastná bezmocnosť a úplný nedostatok prostriedkov; modlitba je ich jediným východiskom.
To často vidíme hlavne v tých chvíľach, keď nám Boh berie opory a núti nás spoliehať sa len na Jeho ruku. K tomu môže často dôjsť aj v osobnom živote veriaceho človeka. Niekedy nás Otec môže postaviť do situácie, v ktorej nám postupne odoberie všetky naše sekundárne istoty a opory, aby sme sa bezbranní mohli oprieť len o Jeho milosrdenstvo. Boží ľud potrebuje kráčať cestou modlitby. Keď to raz uvidíme, nebudeme už modlitbu opisovať slovom “len”, “len sa modlil”, ale za našu jedinú rozumnú činnosť. Viac poviem vo svedectve, ale tento rok som zažil práve moc modlitby. MoC modlitby, ktorá nie je posledný krok, ale prvý a vlastne modlitba bola jediná možnosť. Spolu s Miškou sme tak zhodnotili, že tento rok nás Pán učil sa spoliehať naňho, pretože vznikli situácie, kedy sme boli odkázaní na Jeho milosť a pomoc.
12 Vtedy vzal Samuel kameň, postavil ho medzi Micpu a Šén, nazval ho Eben-Ezer a povedal: „Až potiaľto nám pomáhal Hospodin.“
Toto víťazstvo bolo pre Izrael významné a Samuel ho pomohol zvečniť postavením kamenného pomníka "medzi Micpou a Šenom", zrejme na mieste, kam boli Filištínci zahnaní späť. Slovné spojenie "až potiaľto" možno chápať buď priestorovo (= "až na toto miesto"), alebo časovo.
Samuel pomenoval novopostavený kamenný pomník "Ebenezer" (hb. ʾeben hāʿāzer, "Kameň [pomoci], pretože "Hospodin nám pomohol". Názov, ktorý dostal pamätník, je nepochybne vyznaním viery a dôvery v Pána. Samuel vyznával, že silný Boh Izraela je zdrojom pomoci pre svoj ľud.
Pomáhal im spoznať samých seba, pomáhal im uvedomiť si ich hriechy a pomáhal im spoznať trpké ovocie a bolestný trest za hriech. Tiež im pripomínal ich bezmocnosť, ale tiež výkrik viery a pokánie. Pripomína Božiu milosť a pomoc, Jeho silu a vyslobodenie.
Bratia a sestry, tá skala nebola modla, len pripomienka. Podstatným bol Hospodin, to On im až potiaľ pomáhal a samozrejme aj ďalej.
Ten skutočný ebenezer, kameň pomoci, ktorý máme, je Boh, náš Ježiš Kristus. V Ňom máme víťazstvo. Až potiaľto, po koniec roka 2023 nám pomáhal Pán Ježiš Kristus. On nám dal a zabezpečil to najdôležitejšie víťazstvo proti hriechu a smrti. Nebuďme pyšní a nepomyslime si, že sme celý tento rok ustáli vďaka našej vlastnej sile, múdrosti a šikovnosti. Keď veríme v Krista, v pokore Mu poďakujme, že to On nás vyslobodil a že to On bol s nami v konkrétnych chvíľach tento rok. V svedectvách dostaneme príležitosť mu vyjadriť vďaku a povedať, ako nás až potiaľto previedol Boh.
Aj budúci rok bude s nami Boh. Keď budeme s Ním, dá nám víťazstvo a vyslobodenie z ťažkých situácií. Budeme čeliť ťažkým situáciám? Áno, ako každý rok. Pamätajme na toho, ktorý je našou skalou.

Spoločné modlitby.

Pieseň

Svedectvá

Prosim počas svedectiev sa zamerajme na vďaku Bohu.
Ujo stepita
Noemi báseň a k tomu ujo Barger vysvetlenie.J Aj ja poviem, možno aj Miška napíše.
Miškine Drahí bratia a sestry,
tento rok bol pre mňa a Andreja významný aj v tom, že sme sa z Božej milosti stali rodičmi nášho synčeka Darka. Výraz „z Božej milosti“ nepoužívam obrazne, a ani ako frázu. Je to úplná realita toho, čo sme mohli zažiť tento rok. Napriek tomu, že celé tehotenstvo prebiehalo vďaka Pánovi Ježišovi dobre, náš Darko sa narodil o 5 týždňov skôr. A som z celého srdca Bohu vďačná, že na nás dohliadal a chránil nás. Napriek tomu, že som mala spočiatku strach, keď ma kvôli zlým pečeňovým a žlčníkovým výsledkom hospitalizovali a po necelých troch dňoch mi oznámili, že hodnoty stúpajú a sú pre bábätko nebezpečné a je potrebný okamžitý cisársky rez, vo vnútri som vedela, že sme v Božích rukách, v rukách Boha, ktorý je dobrý, milostivý a všemohúci, a že nech to dopadne akokoľvek, nebude to bez Jeho vedomia. Obrovské povzbudenie som prijala aj cez biblický verš, ktorý mi poslala jedna vzácna sestra. Žalm 56,4: „V deň, keď som preľaknutý, spolieham sa na teba.“ Preľaknutá a vystrašená som sa cítila, keď lekár povedal, že ma majú ihneď pripraviť na pôrod. 5 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu! Spomenula som si na ten verš zo Žalmu 56 a opäť som vyznala Hospodinovi, že Mu verím a spolieham sa na Neho. Náš Darko sa skutočne z Božej milosti narodil zdravý a v ten správny čas. Keď som si spätne začala uvedomovať okolnosti a situácie, ktoré sa udiali pred pôrodom, počas neho, aj po ňom, tak som ostala úprimne udivená v tom najlepšom zmysle slova, aký je Boh dobrý, milostivý a blízky. Tak som Mu úprimne vďačná, že hoci sa to neudialo tak, ako som čakala, bolo to to najlepšie. Zo všetkých tých okolností a situácií spomeniem iba jednu – niekoľko dní po pôrode mi lekárka povedala, že už má k dispozícii výsledky z odberov placenty, z ktorých vyplynulo, že placenta ešte plne vyživovala bábätko, ale už sama prestávala byť vyživovaná, a teda o chvíľku by náš synček bol v ohrození a bez prísunu živín. Bratia a sestry, som Pánu Ježišovi tak veľmi vďačná, že aj keď sa veci nedejú podľa mojich očakávaní a keď som preľaknutá, môžem a chcem sa na Neho spoliehať, lebo On vždy vie lepšie ako ja. Som tiež úprimne vďačná aj za to, že nám dal vás, bratov a sestry, ktorí ste pri nás stáli aj v tomto období, modlili sa za nás, povzbudzovali nás, starali sa aj o naše praktické potreby. Tak sa modlím o Božiu milosť, aby sme Mudôverovali v akejkoľvek životnej situácii. Dôverujme Mu pre to, kým je.

Veršíky

Pieseň

Prianie a záver

Požehnaný nový rok.
Piesen
Related Media
See more
Related Sermons
See more