Seniori 2024 - strata spasenia
Notes
Transcript
Rimanom 8, 31-39
Rimanom 8, 31-39
Bratia a sestry, rád by som prečítal verše na rok 2024 pre vaše stretávanie. Rimanom 8, 38-39
31 Čo k tomu dodať? Ak je Boh za nás, kto je proti nám?
32 Ako by nám ten, ktorý neušetril vlastného Syna, ale vydal ho za nás všetkých, nedaroval s ním všetko?
33 Kto bude žalovať na Božích vyvolených? Je to Boh, ktorý ospravedlňuje.
34 Kto ich odsúdi? Je to Ježiš Kristus, ktorý zomrel, ba čo viac, bol vzkriesený z mŕtvych, je po Božej pravici a prihovára sa za nás.
35 Kto nás odlúči od Kristovej lásky? Súženie alebo úzkosť, prenasledovanie alebo hlad, nahota, nebezpečenstvo alebo meč?
36 Ako je napísané: Pre teba nás usmrcujú deň čo deň, pokladajú nás za ovce na zabitie.
37 Toto všetko však víťazne prekonávame skrze toho, ktorý si nás zamiloval.
38 Som totiž presvedčený, že ani smrť, ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomné, ani budúce veci, ani mocnosti,
39 ani výška, ani hĺbka, ani nijaké iné stvorenie nebude nás môcť odlúčiť od Božej lásky, ktorá je v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi.
Nádherné slová. Dnes sa na ne pozrieme v ucelenom obraze v kontexte veršov 31-39. Preto postupujme verš za veršom od 31.
31 Čo k tomu dodať? Ak je Boh za nás, kto je proti nám?
Bratia a sestry, čítame otázku, čo k tomu dodať? K čomu? K nádhernému uisteniu vyplývajúceho z predchádzajúcich veršov.
28 Vieme, že všetky veci slúžia na dobro tým, čo milujú Boha, ktorí sú povolaní podľa jeho predsavzatia. 29 Lebo ktorých vopred poznal, tých aj predurčil, aby boli podobní obrazu jeho Syna, aby on bol prvorodený medzi mnohými bratmi. 30 A tých, čo predurčil, tých aj povolal, a tých, čo povolal, tých aj ospravedlnil, a ktorých ospravedlnil, tých aj oslávil.
To, že nás Boh vopred poznal a predurčil v Kristovi, je nádherným potvrdením, akým nás zachraňuje v Ježišovi Kristovi. Otázka, ktorou Pavol otvára túto časť - "Čo k tomu dodať?" - má za cieľ zhrnúť viac než len predchádzajúce tri alebo štyri verše. Má predstaviť záver, ktorý má čitateľ vyvodiť z diskusie v celej 8. kapitole.
Je to veľmi silným ubezpečením o pevnosti a bezpečí našej spásy v Kristovi. O tom hovorí už od prvého verša. 1 A tak teraz už nie je žiadne odsúdenie pre tých, čo sú v Kristovi Ježišovi. 2 Veď zákon životodarného Ducha v Kristovi Ježišovi ťa oslobodil od zákona hriechu a smrti.
Neexistuje žiadne odsúdenie, pretože máme podiel na Božej spravodlivosti a zákon nás nemôže odsúdiť. Neexistuje žiadna povinnosť splniť celý Mojžišov zákon dokonale, nesplniteľný starý zákon, pretože máme Ducha Božieho, ktorý nám umožňuje premáhať telo a žiť pre Boha. Pán Ježiš naplnil zákon pre nás a za nás. Preto z viery v Krista plníme zákon Kristov, ten je pre nás záväzný.
Čo z toho všetkého v kap 8. do verša 31 môžeme vyvodiť? Ako Božie deti sme boli adoptovaní do jeho rodiny (v. 15). Sme spoludedičmi Krista (v. 17). Dostali sme Ducha ako záruku konečného vykúpenia (v. 23). Naše modlitby sú prijímané Duchom a predkladané Bohu (v. 26). Hoci sme od prirodzenosti hriešnici, skrze vieru sme boli oslobodení od všetkého zlého (v. 30). Naše budúce oslávenie je také isté, že Boh o ňom hovorí ako o už uskutočnenom (v. 30). Samozrejme, ak je Boh za nás, "čo záleží na tom, kto môže byť proti nám". Neexistuje žiadne odlúčenie, pretože máme Božiu lásku:
"Čo nás oddelí od Kristovej lásky?" (Rim 8, 35).
Nemusíme sa báť minulosti, prítomnosti ani budúcnosti, pretože sme v bezpečí v láske Kristovej. Pavol predložil päť argumentov, v nasledovných veršoch, ktoré dokazujú, že nás nič nemôže oddeliť od Kristovej lásky, keď v Neho veríme.
Prvý argument z tohto textu, že nás nič neoddelí od lásky Kristovej je to, že Boh je za nás a teda hocikto kto je proti nám je slabší ako Boh. Ak je Boh za nás, kto proti nám? Poďme na druhý.
32 Ako by nám ten, ktorý neušetril vlastného Syna, ale vydal ho za nás všetkých, nedaroval s ním všetko?
Druhý argument, že nás nič neoddelí a neodlúči od Kristovej lásky je, že Kristus zomrel za nás.
Keď sme boli hriešnici, Boh nám dal to najlepšie, vlastného Syna, teraz, keď sme Božími deťmi, nedá nám všetko, čo potrebujeme? S Kristom nám dal všetko. Keby nám už v živote nedal nič viac, platí, že nám dal všetko, lebo nám dal Krista. Lenže Boh nám dáva stále dostatok všetkého čo potrebujeme. V Kristovi máme všetko, čo potrebujeme pre náš večný život a pre našu vieru.
33 Kto bude žalovať na Božích vyvolených? Je to Boh, ktorý ospravedlňuje.
3. argument znie: Boh nás ospravedlnil (v. 33). To znamená, že nás vyhlásil za spravodlivých v Kristovi. Satan by nás rád obvinil (Zach 3,1-7; Zj 12,10), ale my stojíme spravodliví v Ježišovi Kristovi. Sme Boží vyvolení - vyvolení v Kristovi a prijatí v Kristovi. Boh nás určite nebude obviňovať, pretože je to On, kto nás ospravedlnil. Ak by nás obvinil, znamenalo by to, že Jeho spasenie zlyhalo a my sme stále v hriechoch. Pochopenie významu ospravedlnenia prináša pokoj do našich sŕdc. Keď Boh vyhlási veriaceho v Kristovi za spravodlivého, toto vyhlásenie už nikdy nemení. Naša kresťanská skúsenosť sa mení zo dňa na deň, ale ospravedlnenie sa nikdy nemení. Môžeme obviňovať a ľudia nás môžu obviňovať, ale Boh nás už neobviní. Ježiš už zaplatil trest a my sme v ňom v bezpečí.
34 Kto ich odsúdi? Je to Ježiš Kristus, ktorý zomrel, ba čo viac, bol vzkriesený z mŕtvych, je po Božej pravici a prihovára sa za nás.
4. argument: Kristus sa za nás prihovára.
Kto nás odsúdi? Otázka, na ktorú odpoveď znie, “nikto”! Pretože je tu Ježiš Kristus, ktorý sa za nás prihovára. Veriaci je v Kristovi v bezpečí vďaka dvojitému príhovoru: Duch sa prihovára (Rim 8,26-27) a Boží Syn sa prihovára (Rim 8,34). Ten istý Spasiteľ, ktorý za nás zomrel, sa teraz za nás prihovára v nebi. Ako náš veľkňaz, nám môže dať milosť, ktorú potrebujeme na prekonanie pokušenia a porazenie nepriateľa (Hebr 4,14-16). Ako náš Obhajca nám môže odpustiť hriechy a obnoviť naše spoločenstvo s Bohom (1 Jn 1,9-2,2). Príhovor znamená, že Ježiš Kristus nás zastupuje pred Božím trónom a my nemusíme zastupovať sami seba. Nie sme spasení len jeho smrťou, ale sme spasení aj jeho životom. "25 A preto môže aj dokonale spasiť tých, čo prostredníctvom neho prichádzajú k Bohu, lebo žije neustále, aby sa za nich prihováral.". (Hebr 7,25). Peter zhrešil proti Pánovi, ale bolo mu odpustené a bol zachránený v spoločenstve vďaka Ježišovi Krista, vďaka Kristovmu príhovoru. "31 Šimon, Šimon, hľa, satan si vás vyžiadal, aby vás preosial ako pšenicu. 32 Ale ja som za teba prosil, aby tvoja viera neochabla." (Lukáš 22, 31-32, Williams). Prihovára sa za každého z nás, čo je služba, ktorá nás uisťuje, že sme v bezpečí.
35 Kto nás odlúči od Kristovej lásky? Súženie alebo úzkosť, prenasledovanie alebo hlad, nahota, nebezpečenstvo alebo meč?
36 Ako je napísané: Pre teba nás usmrcujú deň čo deň, pokladajú nás za ovce na zabitie.
37 Toto všetko však víťazne prekonávame skrze toho, ktorý si nás zamiloval.
38 Som totiž presvedčený, že ani smrť, ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomné, ani budúce veci, ani mocnosti,
39 ani výška, ani hĺbka, ani nijaké iné stvorenie nebude nás môcť odlúčiť od Božej lásky, ktorá je v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi.
5. argument. Ježiš Kristus nás miluje.
V Liste Rimanom 8,31-34 Pavol dokázal, že Boh nás nemôže sklamať, dal nám všetko v Kristovi a spravil pre nás všetko, aby sme mali život v plnosti, ale je možné, že my môžeme sklamať Jeho? Predpokladajme, že príde nejaká veľká skúška alebo pokušenie a my zlyháme. Čo potom? Pavol sa týmto problémom zaoberá v tejto záverečnej časti a vysvetľuje, že nič nás nemôže odlúčiť od lásky Ježiša Krista. Na začiatok treba povedať, že Boh nás neukrýva pred ťažkosťami života, pretože ich potrebujeme pre svoj duchovný rast (Rim 5,3-5). V Rim 8,28 nás Boh uisťuje, že ťažkosti života pracujú pre nás, a nie proti nám. Boh dovoľuje, aby skúšky prichádzali, aby sme ich mohli využiť pre naše dobro a jeho slávu. My znášame skúšky kvôli nemu (Rim 8,36), a keďže ich znášame, myslíte si, že nás opustí? Samozrejme, že nie! Naopak, On je nám bližšie, keď prechádzame ťažkosťami života. Okrem toho nám dáva silu zvíťaziť (Rim 8,37). Sme víťazi skrze Ježiša Krista! On nám dáva víťazstvo a ešte väčšie víťazstvo! Nemusíme sa báť života alebo smrti, vecí prítomných alebo budúcich, pretože Ježiš Kristus nás miluje a dáva nám víťazstvo. Táto istota v Kristovi je potvrdená skutočnosť. Nič nás nemôže odlúčiť od jeho lásky! Verme tomu - a radujme sa z toho! Prehľad tejto nádhernej kapitoly ukazuje, že kresťan sa môže radovať z víťazstva Ježiša Krista. Sme slobodní od odsúdenia, pretože Kristus za nás zomrel a my máme jeho spravodlivosť. Sme víťazi, pretože Kristus v nás žije svojím Duchom a my máme účasť na jeho živote. Sme slobodní od skľúčenosti, pretože Kristus si pre nás príde a my budeme mať účasť na Jeho sláve. Sme slobodní od strachu, pretože Kristus sa za nás prihovára a my nemôžeme byť oddelení od Jeho lásky. Žiadne odsúdenie! Žiadne sklamanie! Žiadne odlúčenie! Ak je Boh za nás, kto môže byť proti nám?
37 Toto všetko však víťazne prekonávame skrze toho, ktorý si nás zamiloval. Naša viera a spása je istá a pevná, lebo ju drží a privedie do zdarného vyvrcholenia pôvodca a završovateľ viery, Ježiš Kristus. Židom 12,2.
2 Upierajme zrak na Ježiša, pôvodcu a završovateľa našej viery. Miesto radosti, ktorá sa mu ponúkala, pretrpel muky na kríži, pohrdol potupou a teraz sedí po pravici Božieho trónu.
Keď upieram zrak na svoje schopnosti udržať si vieru a na moje sily udržať si istotu spasenia tak sú moje vyhliadky chabé. Lenže schopnosť udržať moju vieru a mať istotu spásy spočívajú v Jezisovi Kristovi, v Ňom je pôvod aj zavŕšenie mojej viery a spásy.
Záver
Záver
Bratia a sestry, istota spasenia je veľmi dôležitá. Mať vieru o istote spasenia je základ, aby sme sa mohli posunúť ďalej, aby sme nemuseli žiť v strachu, či mi niekedy spása nevypadne z vrecka a už ju nebudem schopný nájsť.
Niekto si pomyslí, och dnes som zaklamal , veľmi ma to mrzí, som ešte spasený, keď som zhrešil? Istota spasenia nie je povolenie hrešiť, ale hovorí o večnom živote.
Pre mňa osobne sú najubezpečujúcejšie dva texty. Tieto vo mne najsilnejšie upevňujú istotu spasenia.
(Možno spomenúť osobnú skúsenosť zo strachu a neistoty a sebaobviňovania).
„Kto verí v Syna, má večný život. Kto však odmieta Syna, neuzrie život, ale spočíva na ňom Boží hnev.“
Ján 3:36 SEB
Ján 5:24 Amen, amen, hovorím vám: Kto počúva moje slovo a verí tomu, ktorý ma poslal, má večný život a nejde na súd, ale prešiel zo smrti do života.
Kto verí v Syna má večný život. Keď v Neho verím, keď som sa narodil z Ducha, keď som znovuzrodený už mám život večný. V minulosti som ešte váhal, či je to tak naozaj napísané aj po grécky v pôvodine, áno je to tak. Už žijem ten večný život. Nejdem na súd odsúdenia, ale prešiel som zo smrti do života. Koľko trvá večný život. Milión a milión a oveľa viac, večne s Bohom. Nie dočasný život, kým nespravím “prvý hriech po obrátení”. Už žijem večne s Bohom, teraz a s presahom do budúcnosti. Večný život sa jednoducho nikdy nekončí. Neukončí ho žiaden hriech, neukončí ho ani smrť, ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomné, ani budúce veci, ani mocnosti,
39 ani výška, ani hĺbka, ani nijaké iné stvorenie. Tento život nikto nikdy neukončí. Zabezpečuje ho sám Boží Syn, ktorý má život večný, odveký až naveky. Všetko to vydobil Pán Ježiš na kríži. On potom vstal z mŕtvych, lebo smrť Ho nemohla zastaviť. Wow.
Tak bratia a sestry, pýtajme sa otázku, máme istotu spasenia? Máme smelú dôveru, že keby naše telo skončilo svoju cestu dnes, my ideme do večnosti s Kristom?
Ak odmietame Krista, neuzrieme život, ale nás čaká večné zahynutie v ohnivom jazere. Preto keď počúvame slová Pána, slovo Božie, uverme a poslúchajme Božieho Syna.